5 sposobów na ból kolan

5 sposobów na ból kolan

5 sposobów na ból kolan

Ahhh te kolana…

Ile razy słyszałem, że niszczą się od biegania, od ćwiczeń, od siedzenia, od skakania, od starości…. Można wnioskować, że od wszystkiego.

Wielu specjalistów nazywa je kozłem ofiarnym i ja również się pod tym podpisuje.

Dlaczego?

Dlatego, że najczęściej ból kolan wcale nie jest spowodowany problemami w jego okolicy.

Dlaczego więc te kolana bolą?

Zacznijmy od najprostszej koncepcji, której autorem jest Gray Cook, czyli Joint by Joint (staw po stawie)

Założenie jest takie – idąc od dołu do góry funkcja stawów powinna się zazębiać w taki sposób, aby pierwszy staw był mobilny, a kolejny stabilny i mają się tak przelatać do końca. Koncepcja ta jest zgodna z tym, jak zbudowany jest każdy ze stawów.

Mobilny to znaczy taki, który ma duży kontrolowany zakres ruchu, a stabilny to taki, który tego ruchu ma niewiele i umie go hamować lub przekazywać na stawy mobilne. 

No to idąc od dołu:

  1. Stopa stabilna 
  2. Staw skokowy (kostka) mobilna 
  3. Kolano stabilne 
  4. Staw biodrowy mobilny 

Jeśli wygląda to w powyższy sposób (bierzemy pod uwagę tylko tę koncepcję) wszystko powinno być okej.

Bardzo często jednak zdarza się, że nasze kostki i biodra „zalewają się betonem” i tym sposobem zamieniają się funkcją z kolanem, czyli sprawa wygląda w ten sposób.

  1. Stopa mobilna 
  2. Kostka stabilna 
  3. Kolano mobilne
  4. Biodro stabilne

Zupełnie na odwrót!

Co więc zrobić, aby to zmienić?

Zacznij wprowadzać ćwiczenia rozciągające, mobilizujące i wzmacniające (dla stawów mobilnych) oraz ćwiczenia stabilizujące (dla stawów stabilnych). 

Logiczne prawda?

Pojawia się jednak pytanie, które ćwiczenia stabilizują, a które mobilizują?

Nie ma niestety złotej recepty, jednak w swojej praktyce, a także doświadczeniach innych specjalistów najczęstszym schematem postępowania będzie:

  • rozciąganie łydki i stawu skokowego, 
  • rozciąganie mięśni z przodu uda, pośladów, przywodzicieli,
  • a później wzmacnianie mięśni w ćwiczeniach wielostawowych takich jak na przykład przysiady 

Jeśli chcesz poznać konkretne ćwiczenia, zapraszam Cię na mój profil Instagram: https://www.instagram.com/adamkrygier_therapy/ 

Kolejnym czynnikiem, który może prowadzić do bólu kolan to za duże obciążenia.

Często spotykam się przypadkami osób, które wstały ze swoich wygodnych foteli po 15 latach pracy biurowej i postanowili przebiec maraton. 

Wtedy rzeczywiście bieganie może psuć kolana.

To tak samo jakbyśmy zakładając pierwszą firmę w życiu, zdecydowali się pierwszego dnia na zatrudnienie 300 pracowników.

Jest to do zrobienia, ale wszystko ma swój czas. 

Jeśli zaczynasz wprowadzać aktywność fizyczną do swojego życia, to zrób to stopniowo.

Zanim zaczniesz biegać, zabierz się za chodzenie. 

Po chodzeniu wprowadź trucht przez 1 kilometr i powoli zwiększaj dystans.

Przejdź do biegu i tak samo, jak z truchtem dodawaj kolejnych kilometrów.

Tak samo z każdym innym sportem, powoli zwiększaj obciążenia.

Tkanki będą miały czas się zaadaptować, dzięki czemu będą się one wzmacniały, zamiast niszczyć.

Skup się nas swoim śnie.

Jak wiemy, sen jest czasem, w którym nasz organizm się regeneruję. 

Utrzymując prawidłową higienę snu, stan zapalny będzie mógł się wyciszyć, dzięki czemu zmniejszy się ból. 

Jak pewnie wiesz, nasze kolana mają w stawach pewien płyn, który zapewnia dobry ślizg. 

To coś jak WD40 każdego mechanika – bez tego ani rusz!

Zadbaj o odpowiedni poziom nawodnienia.

Prawidłowo nawodniony organizm ma zdecydowanie lepsze zdolności regeneracyjne, od który tego ma niedobór płynów. 

Maź, o której wspominałem wcześniej, również wykazuje prawidłową produkcję i działanie, w którym momencie organizm jest odpowiednio nawodniony.

Zadbaj o różnorodność w swoim treningu.

Monotonność ruchów również może doprowadzać do przeciążenia, niektórych struktur w naszym ciele doprowadzając do bólu.

Zdarza się również, że wykonując jedynie wąską grupę ruchów, lub tylko jeden sport powodujemy osłabianie poszczególnych mięśni, co też może prowadzić do zmian w funkcjonowaniu naszych kolan i bólu.

Podsumowując:

  1. Przywróć stawom odpowiednią mobilność i stabilność,
  2. Odpowiednio dobieraj obciążenia,
  3. Popraw jakość swojego snu,
  4. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie
  5. Wprowadź różnorodność ruchową.

Trzymając się powyższych zasad, możesz być spokojny o swoje kolana.

Jeśli powyższe sposoby nie pomogły, odezwij się do mnie, a ja spróbuję Ci pomóc lub pokieruję Cię do specjalisty, który na pewno Ci pomoże.

Pozdrawiam Cię,

Autor: Adam Krygier

SPRAWDŹ CO MÓWIĄ O MNIE INNI

  • Adam ma niesamowite podejście do klienta, potrafi znaleźć doskonały sposób komunikacji z każdym, wykonując swoją pracę z ogromnym profesjonalizmem, wiedzą; jak również wielkim zaangażowaniem i uśmiechem. Mnie osobiście bardzo pomógł w moim rozwoju, wpływając na poprawę komfortu życia, podchodząc indywidulanie i dokładnie słuchając moich potrzeb. Polecam z czysty sercem!

    Magda Sz.

  • Zawsze obawiałem się pracy z trenerami bo uważałem ich za osoby niekompetentne, potrafiące tylko zmuszać ludzi do ćwiczeń.
    Żona potajemnie umówiła mnie z Adamem i już na pierwszym spotkaniu zderzyłem się z rzeczywistością i zrozumiałem, że nie każdy trener jest taki jak wcześniej opisywałem. Zostałem potraktowany jak człowiek, a nie jakiś cel tortur. Dzięki jego pomocy zmieniłem podejście do treningu, pozbyłem się bólu kolan, który zawsze mi doskwierał i przy okazji mogłem oczyścić głowę po całym dniu harówy.

    Mirek K.

  • Ilekroć słyszałem o „treningu funkcjonalnym” to dostawałem szału. Zawsze trenowałem w sposób kulturystyczny i uważałem, że trening funkcjonalny jest dla leszczy… dopóki nie okazało się, że krótko mówiąc się popsułem. Po kilku latach takiego treningu moje plecy, barki i prawe kolano odmówiło posłuszeństwa. Zgłosiłem się do Adama po pomoc bo widziałem, że robił te dziwne wygibasy. Trochę się zdziwiłem jak męczące były te popierdółki. Doprowadziły mnie jednak do dawnej sprawności i uniknąłem operacji, które były mi wróżone przez lekarzy. Oprócz dużego profesjonalizmu i skutecznej pracy, Adam to po prostu fajny gość. Polecam i nie dajcie się zwieść tym łatwo wyglądającym ćwiczeniom 😛

    Daniel K.

  • Świetny trener! Adam Krygier młody chłopak ale z dużą wiedzą i umiejętnościami. Miałem z nim ok 30 treningów. Zgłosiłem się do niego ponieważ widziałem, jak sam trenował i widać było, że robi to z głową i holistycznie. Jego treningi dalekie były od stylu pakuję bicki i klatę.
    Adam zrobił profesjonalne testy i wywiad przed treningami. Określił braki mocy w różnych zakresach ruchu. Dostosował do mnie program i zrobił to rewelacyjnie. Skutki są bardziej niż zadowalające. Nadrobiłem braki techniczne , aktywowałem mięśnie, których nie używałem, zwiększyłem mobilność a co najważniejsze nie psuję się już na skutek błędów technicznych. Zwiększyłem bardzo swoją świadomość w zakresie treningu. Na marginesie nie jestem nowicjuszem całe, życie trenowałem a przez 10 lat nawet wyczynowo więc potrafię docenić profesjonalistę i pozytywne zmiany jakie zaszły w metodach treningowych , których namacalnym przykładem są rezultaty pracy z Adamem.

    Paweł W.

  • Treningi z Adamem pomagają mi wzmocnić mięśnie pleców, popracować nad postawą i prostym kręgosłupem. Już po kilku sesjach widziałem efekty, dzięki inywidualnemu podejściu oraz umiejętności znalezienia rozwiązania każdego problemu.
    Oceniam Adama jako dobrego trenera, ma zdrowe podejście, treningi mijają szybko i z dobrym humorem.

    Marcin Ł.

  • Polecam z czystym sumieniem.
    Adam skupia się przede wszystkim na aspektach zdrowotnych i tak było w moim przypadku. Miałam wcześniej do czynienia z trenerem, który kompletnie nie zauważył moich problemów i niestety sama ich nie dostrzegałam. Na szczęście trafiłam do Adama i jestem na dobrej drodze do zdrowia i kondycji.

    Karolina W.

  • Zgłosiłem się do Adama między innymi w celu wzmocnienia kolan, ponieważ doznałem kiedyś poważnej kontuzji. Po 3 miesiącach współpracy mięśnie są zdecydowanie silniejsze, a ja mogę robić więcej ćwiczeń bez bólu i obawy, że „kolano nie wytrzyma”.

    Łukasz P.

  • Bardzo profesjonalne i kompleksowe podejście. Po czterech latach walki z przepukliną kręgosłupa w końcu czuję poprawę i ulgę, a to wszystko już po dwóch spotkaniach. Nigdy nie sądziłam, że w tak szybko sposób ktoś będzie w stanie mi pomóc. Kontakt z Adamem jest na najwyższym poziomie. Bardzo polecam.

    Magdalena G.

  • Jestem masażystką i rehabilitantką. Moja praca związana jest z wysiłkiem fizycznym. Często zdarzało się, że odczuwałam ból kręgosłupa i pleców. Zdecydowałam się na zajęcia z Adamem. Po cyklicznych ćwiczeniach odczuwam zdecydowaną poprawę. Bóle ustąpiły i mogę pracować bez przeszkód. Polecam Adama jako skutecznego- profesjonalnego trenera.

    Kasia O.

  • Jestem byłym zawodnikiem windsurfingu po ciężkiej kontuzji nogi. Po wielu miesiącach ciężkiej pracy jak i mojej jak i Adama mogę z czystym sumieniem powiedzieć ze nigdy nie czułem się bardziej sprawny. Jeśli miałbym wymienić jedna najlepszą zaletę Adama to: wiedza która przekłada na prostą praktykę dzięki której nie ogranicza się do jednej dyscypliny sportowej, co w moim przypadku jest bardzo ważne i każdy kto prowadzi uniwersalny aktywny tryb zycia będzie bardzo zadowolony z tej współpracy.
    Bez zastanowienia serdecznie polecam!!!!!

    Szymon P.

Chcesz dowiedzieć się o mnie więcej?

Zajrzyj na moje social media