To w jaki sposób funkcjonujemy na co dzień zależy w dużej mierze od tego w jakiej kondycji jest nasz organizm.
Im bardziej jesteśmy wypoczęci, tym większy mamy bagaż energii do ćwiczeń, ruszania się w ciągu dnia, efektywniejszej nauki i pracy.
Jak więc zadbać o odpowiednią regenerację?
Istnieję kilka najbardziej podstawowych zasad, które powinny wystarczyć, o ile nie jesteśmy zawodowymi sportowcami (choć im tez nie zaszkodzą.
Higiena snu – nie trzeba nikomu tłumaczyć jak ważny jest sen w kontekście odpoczynku naszego organizmu.
Nie każdy juz wie jak sprawić, by był on odpowiedni.
Ostatni posiłek powinieneś zjeść około 1.5/2h przed snem i najlepiej żeby nie posiadał dużej ilości cukrów prostych i nie był bardzo tłusty.
Sam jestem kawoszem, dlatego rozumiem Twój ból jeśli też rozsmakowujesz się w energii z brązowych ziaren, ale jeśli chcesz by Twój sen był lepszej jakości ostatnią filiżankę powinieneś wypić około 6h przed snem.
Oczywiście musimy pamiętać o tym, by godziny w jakich kładziemy się spać były w miarę podobne przez cały tydzień, bez względu na to czy to w dzień roboczy czy w weekend.
Kolejnym elementem, który należałoby ograniczyć jest, tzw. niebieskie światło – emitowane z ekranów komputerów, telefonów i innych urządzeń elektrycznych.
Na szczęście jest kilka rozwiązań, które umożliwiają korzystanie z elektroniki przy jednoczesnym ograniczeniu docierania tych promieni do naszej gałki ocznej Są to chociażby okulary redukujące światło niebieskie, a także aplikacje zmieniające kolory wyświetlacza na ciepłe (np. aplikacja „Night Shift”)
Oddech – może się to wydawać śmieszne bo w końcu oddychamy cały czas… To prawda.
Niestety, mało kto potrafi oddychać w sposób poprawny.
W dzisiejszych czasach, głównie przez stres, wiele osób oddycha jedynie górną częścią klatki piersiowej, przez co z każdym oddechem barki unoszą się do góry.
W ciągu dnia wykonujemy około 20 000 oddechów, a więc tym samym 20 000 niepoprawnych ruchów, które powodują jeszcze większą kumulację stresu i dyskomfort, który powoduję spięcie mięśni wokół szyi i ramion.
W momencie, w którym twój oddech będzie prawidłowy będziesz się mniej stresował, a także może się okazać, że mięśnie które zawsze były „pospinane” odpuszczą, dzięki czemu będziesz mógł bardziej efektywnie ćwiczyć i szybciej zyskiwać efekty.
Odżywianie – po rozdziale „podstawy dietetyki” wiesz już jak ważne dla naszego ciała jest to, co jemy. To, ile kalorii będziemy spożywać i z jakich źródeł będzie wpływało na tempo naszej regeneracji.
Nawodnienie – organizm człowieka składa się w około 65% z wody, którą musimy stale uzupełniać, ponieważ w ciągu dnia ucieka ona z naszego organizmu poprzez mocz, skórę i oddech.
Woda w naszym organizmie jest taką bazą, w której następują różne rekcje i procesy odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.
Poziom naszego nawodnienia możemy kontrolować poprzez sprawdzanie barwy naszego moczu – przynajmniej raz w ciągu dnia powinni on być przezroczysty.
Instytut Żywno i Żywienia zleca spożywanie około 2L na dzień dla osoby dorosłej.
Wartości te są jednak bardo zmienne i zależne od co wagi i wzrostu osoby, a także aktywności i warunków otoczenia w jakich się znajduję.
Czas – musimy pamiętać o tym, że nasze mięśnie rosną i zyskują nowe zdolności motoryczne w czasie odpoczynku.
Dlatego między treningami trzeba pamiętać o czasie na odpoczynek.
Im bardziej jesteś zaawansowany, tym mniej czasu potrzebujesz na regenerację.
Oczywiście na okres tego odpoczynku mają duży wpływ czynniki, o jakiś wspomniałem wcześniej (sen, oddech, odżywianie, nawodnienie).
Jeśli zadbamy o te elementy, praca jaką wykonamy na treningu będzie maksymalnie spożytkowana – a o to nam przecież chodzi – by wkładać jak najmniej pracy potrzebnej do osiągnięcia jak najlepszych efektów.