Ból kolan, co z nim zrobić?

Ból kolan, co z nim zrobić?

Ból kolan, co z nim zrobić?

Czy równie jak ja nienawidzisz tego, kiedy twoje kolana zaczynają boleć? Nagle są sztywne i obolałe, i wydaje się, że nie możesz zrobić kolejnego kroku bez bólu. Ale nie bój się! Jest kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby złagodzić ból i przywrócić kolana do normy. 

Kolana to złożone stawy, które muszą utrzymać cały ciężar ciała i jego grawitację. Z tego powodu ból kolana jest bardzo powszechną dolegliwością, a niektóre szacunki sugerują, że nawet 80% dorosłych doświadczy go w pewnym momencie swojego życia. Ból kolana jest często postrzegany jako oznaka starości i zużycia, ale może być również spowodowany wieloma innymi czynnikami.

Ból kolana może być spowodowany wieloma czynnikami.

Niektóre z nich obejmują:
1. Nadużywanie: Nadużywanie stawu kolanowego może prowadzić do stanu zapalnego, bólu i dyskomfortu. Jest to często obserwowane u sportowców, którzy uczestniczą w powtarzalnych czynnościach, takich jak bieganie, skakanie lub inne czynności związane ze stawem kolanowym.
2. Uraz: Urazy kolana mogą obejmować zarówno niewielkie nadwyrężenia, jak i poważne zerwania lub naderwania więzadeł. Typowe urazy kolana obejmują zerwania ACL (więzadło krzyżowe przednie), pęknięcia łąkotki i zapalenie ścięgien rzepki.
3. Zapalenie stawów: Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą postacią zapalenia stawów i może powodować ból, sztywność i obrzęk stawu kolanowego.
4. Otyłość: Nadmierna waga może dodatkowo obciążać staw kolanowy, prowadząc do bólu i dyskomfortu.
5. Zła postawa: Zła postawa może prowadzić do nieprawidłowego obciążania stawu kolanowego, powodując ból i dyskomfort.

Co zrobić, aby pozbyć się bólu kolana?

Jeśli doznałeś urazu, warto zastosować się do poniższych zaleceń.

1. Odpocznij kolano: Unikaj czynności, które obciążają kolano i odciąż kolano tak bardzo, jak to możliwe.
2. Obłóż kolano lodem: Kilka razy dziennie przykładaj okład z lodu do kolana na 20 minut, aby zmniejszyć obrzęk i ból.
3. Uciśnij kolano: Załóż ortezę kolana lub owiń kolano elastycznym bandażem, aby zmniejszyć obrzęk i zapewnić wsparcie.
4. Podnieś kolano: utrzymuj kolano powyżej serca, aby zmniejszyć obrzęk.
5. Weź leki przeciwzapalne: Leki przeciwzapalne dostępne bez recepty, takie jak ibuprofen i paracetamol, mogą pomóc zmniejszyć ból i obrzęk.
6. Ćwiczenia: Delikatne ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mogą pomóc przywrócić zakres ruchu i zmniejszyć ból.
7. Fizjoterapia: Fizjoterapeuta lub trener medyczny może opracować program ćwiczeń dostosowany do Twoich potrzeb, aby pomóc zmniejszyć ból oraz poprawić siłę i elastyczność.

Natomiast jeśli ból Twojego kolana jest bezurazowy, warto skupić swoją uwagę na odpowiednich ćwiczeniach i fizjoterapii. 

Bardzo często ból kolan wynika z zaburzeń mechaniki naszego ciała i nieodpowiedniego wykonywania ćwiczeń. Możliwe, że wystarczy wtedy skorygować technikę ćwiczeń i zmodyfikować dotychczasowy styl życia.

A jeśli masz dosyć kombinowania i chcesz szybko i skutecznie pozbyć się bólu kolan zgłoś się na konsultację poprzez formularz lub telefon.

Autor: Adam Krygier

SPRAWDŹ CO MÓWIĄ O MNIE INNI

 • Adam ma niesamowite podejście do klienta, potrafi znaleźć doskonały sposób komunikacji z każdym, wykonując swoją pracę z ogromnym profesjonalizmem, wiedzą; jak również wielkim zaangażowaniem i uśmiechem. Mnie osobiście bardzo pomógł w moim rozwoju, wpływając na poprawę komfortu życia, podchodząc indywidulanie i dokładnie słuchając moich potrzeb. Polecam z czysty sercem!

  Magda Sz.

 • Zawsze obawiałem się pracy z trenerami bo uważałem ich za osoby niekompetentne, potrafiące tylko zmuszać ludzi do ćwiczeń.
  Żona potajemnie umówiła mnie z Adamem i już na pierwszym spotkaniu zderzyłem się z rzeczywistością i zrozumiałem, że nie każdy trener jest taki jak wcześniej opisywałem. Zostałem potraktowany jak człowiek, a nie jakiś cel tortur. Dzięki jego pomocy zmieniłem podejście do treningu, pozbyłem się bólu kolan, który zawsze mi doskwierał i przy okazji mogłem oczyścić głowę po całym dniu harówy.

  Mirek K.

 • Ilekroć słyszałem o „treningu funkcjonalnym” to dostawałem szału. Zawsze trenowałem w sposób kulturystyczny i uważałem, że trening funkcjonalny jest dla leszczy… dopóki nie okazało się, że krótko mówiąc się popsułem. Po kilku latach takiego treningu moje plecy, barki i prawe kolano odmówiło posłuszeństwa. Zgłosiłem się do Adama po pomoc bo widziałem, że robił te dziwne wygibasy. Trochę się zdziwiłem jak męczące były te popierdółki. Doprowadziły mnie jednak do dawnej sprawności i uniknąłem operacji, które były mi wróżone przez lekarzy. Oprócz dużego profesjonalizmu i skutecznej pracy, Adam to po prostu fajny gość. Polecam i nie dajcie się zwieść tym łatwo wyglądającym ćwiczeniom 😛

  Daniel K.

 • Świetny trener! Adam Krygier młody chłopak ale z dużą wiedzą i umiejętnościami. Miałem z nim ok 30 treningów. Zgłosiłem się do niego ponieważ widziałem, jak sam trenował i widać było, że robi to z głową i holistycznie. Jego treningi dalekie były od stylu pakuję bicki i klatę.
  Adam zrobił profesjonalne testy i wywiad przed treningami. Określił braki mocy w różnych zakresach ruchu. Dostosował do mnie program i zrobił to rewelacyjnie. Skutki są bardziej niż zadowalające. Nadrobiłem braki techniczne , aktywowałem mięśnie, których nie używałem, zwiększyłem mobilność a co najważniejsze nie psuję się już na skutek błędów technicznych. Zwiększyłem bardzo swoją świadomość w zakresie treningu. Na marginesie nie jestem nowicjuszem całe, życie trenowałem a przez 10 lat nawet wyczynowo więc potrafię docenić profesjonalistę i pozytywne zmiany jakie zaszły w metodach treningowych , których namacalnym przykładem są rezultaty pracy z Adamem.

  Paweł W.

 • Treningi z Adamem pomagają mi wzmocnić mięśnie pleców, popracować nad postawą i prostym kręgosłupem. Już po kilku sesjach widziałem efekty, dzięki inywidualnemu podejściu oraz umiejętności znalezienia rozwiązania każdego problemu.
  Oceniam Adama jako dobrego trenera, ma zdrowe podejście, treningi mijają szybko i z dobrym humorem.

  Marcin Ł.

 • Polecam z czystym sumieniem.
  Adam skupia się przede wszystkim na aspektach zdrowotnych i tak było w moim przypadku. Miałam wcześniej do czynienia z trenerem, który kompletnie nie zauważył moich problemów i niestety sama ich nie dostrzegałam. Na szczęście trafiłam do Adama i jestem na dobrej drodze do zdrowia i kondycji.

  Karolina W.

 • Zgłosiłem się do Adama między innymi w celu wzmocnienia kolan, ponieważ doznałem kiedyś poważnej kontuzji. Po 3 miesiącach współpracy mięśnie są zdecydowanie silniejsze, a ja mogę robić więcej ćwiczeń bez bólu i obawy, że „kolano nie wytrzyma”.

  Łukasz P.

 • Bardzo profesjonalne i kompleksowe podejście. Po czterech latach walki z przepukliną kręgosłupa w końcu czuję poprawę i ulgę, a to wszystko już po dwóch spotkaniach. Nigdy nie sądziłam, że w tak szybko sposób ktoś będzie w stanie mi pomóc. Kontakt z Adamem jest na najwyższym poziomie. Bardzo polecam.

  Magdalena G.

 • Jestem masażystką i rehabilitantką. Moja praca związana jest z wysiłkiem fizycznym. Często zdarzało się, że odczuwałam ból kręgosłupa i pleców. Zdecydowałam się na zajęcia z Adamem. Po cyklicznych ćwiczeniach odczuwam zdecydowaną poprawę. Bóle ustąpiły i mogę pracować bez przeszkód. Polecam Adama jako skutecznego- profesjonalnego trenera.

  Kasia O.

 • Jestem byłym zawodnikiem windsurfingu po ciężkiej kontuzji nogi. Po wielu miesiącach ciężkiej pracy jak i mojej jak i Adama mogę z czystym sumieniem powiedzieć ze nigdy nie czułem się bardziej sprawny. Jeśli miałbym wymienić jedna najlepszą zaletę Adama to: wiedza która przekłada na prostą praktykę dzięki której nie ogranicza się do jednej dyscypliny sportowej, co w moim przypadku jest bardzo ważne i każdy kto prowadzi uniwersalny aktywny tryb zycia będzie bardzo zadowolony z tej współpracy.
  Bez zastanowienia serdecznie polecam!!!!!

  Szymon P.

Chcesz dowiedzieć się o mnie więcej?

Zajrzyj na moje social media