Ból – nie taki oczywisty

Ból – nie taki oczywisty

Ból – nie taki oczywisty

W tym artykule opowiem Ci o dwóch nieoczywistych powodach bólu.

Zdarza się, że przychodzą do mnie osoby np. z bólem pleców.

Często okazuje się, że nie pomagają im masaże, a treningi ruchowe niby coś dają, ale „to nie jest to”.

Co więc może dawać objawy bólowe jeśli z narządem ruchu jest teoretycznie okey lub praca z nim nie przynosi skutków?

Nieoczywistym powodem powstawania bólu może być nasz sposób odżywiania. 

Nasze narządy wewnętrzne są połączone nerwami z naszym kręgosłupem.

Zdarzają się sytuacje, w których ból pleców jest spowodowany nieodpowiednim odżywianiem.

Głównie tyczy się to przypadku, w którym mamy nietolerancje lub alergie na jakieś produkty spożywcze.

Wtedy, któryś z narządów może doznawać lekkiego stanu zapalnego i powodować ból lub mogą pojawiać się takie reakcje jak wzdęcia, niestrawności lub reakcje skórne takie jak pryszcze.

Możesz spróbować zaobserwować, czy po zjedzeniu jakiś konkretnych produktów spożywczych pojawiają się u ciebie takie objawy lub ból.

Jeśli myślisz, że może to być kwestia twoich wnętrzności, to zalecam Ci zrobić podstawowe badania, takie jak badanie z krwi (skierowane na zbadanie układu pokarmowego – warto zapytać lekarza) i badanie USG jamy brzusznej.

Jeśli jesteś kobietą, warto zbadać się również ginekologiczne, sczególnie jeśli miewasz wyjątkowo bolesne miesiączki.

W razie potrzeby możesz również udać się do specjalisty, który zajmuje się zaburzeniami mięśni dna miednicy (szczególnie istotne po ciąży). Ich nieprawidłowe działanie również może dostarczać bólu na przykład w okolicy kręgosłupa.

Emocje

Drugim czynnikiem, który może dostarczać nam bólu, jest stan emocjonalny. 

Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, więc nie będę się specjalnie wymądrzał. 

Warto jednak abyś miał świadomość tego, że twój nastrój ma duży wpływ na Twoją postawę ciała – a tym samym może wpływać na dolegliwości bólowe czy spięcia w ciele. 

Wyobraź sobie, że teraz stoisz przed lustrem i patrzysz na siebie. 

Jak wygląda twoja postawa ciała kiedy jesteś smutny? 

Albo kiedy jesteś bojowo nastawiony? 

Albo kiedy jesteś mega wesoły w gronie znajomych.

Za każdym razem wyglądasz inaczej prawda? 

Więc kiedy te postawy się zmieniają, co jest w pełni normalne, nie ma żadnego problemu. 

Jednak kiedy jesteśmy cały czas na przykład przygnębieni ta postawa zaczyna nam towarzyszyć przez większość dnia – staje się ona naszą postawą domyślną.

Wtedy ciało doznaje różnych spięć, a elementy naszego ciała takie jak na przykład kręgosłup czy kolana zaczynają się przeciążać.

Tworzy się przez to błędne koło

Jest nam smutno, więc przybieramy pozycję „zamkniętą”, a później przyjmując pozycję zamkniętą, robimy się smutni. 

Dlatego często proces psychoterapii jest uzupełniany o trening wyprowadzający wadę postawy.

Jeśli domyślasz się, że twoja wada postawy może wynikać z długotrwałego stanu emocjonalnego warto sobie przepracować pewne problemy w głowie – samodzielnie lub ze specjalistą.

Zwróć uwagę, jak działa na ciebie Twój sposób odżywiania i jak wpływa na ból Twoje środowisko, być może to jest właśnie czynnikiem powodującym u Ciebie ból.

Pozdrawiam Cię!

Autor: Adam Krygier

SPRAWDŹ CO MÓWIĄ O MNIE INNI

  • Adam ma niesamowite podejście do klienta, potrafi znaleźć doskonały sposób komunikacji z każdym, wykonując swoją pracę z ogromnym profesjonalizmem, wiedzą; jak również wielkim zaangażowaniem i uśmiechem. Mnie osobiście bardzo pomógł w moim rozwoju, wpływając na poprawę komfortu życia, podchodząc indywidulanie i dokładnie słuchając moich potrzeb. Polecam z czysty sercem!

    Magda Sz.

  • Zawsze obawiałem się pracy z trenerami bo uważałem ich za osoby niekompetentne, potrafiące tylko zmuszać ludzi do ćwiczeń.
    Żona potajemnie umówiła mnie z Adamem i już na pierwszym spotkaniu zderzyłem się z rzeczywistością i zrozumiałem, że nie każdy trener jest taki jak wcześniej opisywałem. Zostałem potraktowany jak człowiek, a nie jakiś cel tortur. Dzięki jego pomocy zmieniłem podejście do treningu, pozbyłem się bólu kolan, który zawsze mi doskwierał i przy okazji mogłem oczyścić głowę po całym dniu harówy.

    Mirek K.

  • Ilekroć słyszałem o „treningu funkcjonalnym” to dostawałem szału. Zawsze trenowałem w sposób kulturystyczny i uważałem, że trening funkcjonalny jest dla leszczy… dopóki nie okazało się, że krótko mówiąc się popsułem. Po kilku latach takiego treningu moje plecy, barki i prawe kolano odmówiło posłuszeństwa. Zgłosiłem się do Adama po pomoc bo widziałem, że robił te dziwne wygibasy. Trochę się zdziwiłem jak męczące były te popierdółki. Doprowadziły mnie jednak do dawnej sprawności i uniknąłem operacji, które były mi wróżone przez lekarzy. Oprócz dużego profesjonalizmu i skutecznej pracy, Adam to po prostu fajny gość. Polecam i nie dajcie się zwieść tym łatwo wyglądającym ćwiczeniom 😛

    Daniel K.

  • Świetny trener! Adam Krygier młody chłopak ale z dużą wiedzą i umiejętnościami. Miałem z nim ok 30 treningów. Zgłosiłem się do niego ponieważ widziałem, jak sam trenował i widać było, że robi to z głową i holistycznie. Jego treningi dalekie były od stylu pakuję bicki i klatę.
    Adam zrobił profesjonalne testy i wywiad przed treningami. Określił braki mocy w różnych zakresach ruchu. Dostosował do mnie program i zrobił to rewelacyjnie. Skutki są bardziej niż zadowalające. Nadrobiłem braki techniczne , aktywowałem mięśnie, których nie używałem, zwiększyłem mobilność a co najważniejsze nie psuję się już na skutek błędów technicznych. Zwiększyłem bardzo swoją świadomość w zakresie treningu. Na marginesie nie jestem nowicjuszem całe, życie trenowałem a przez 10 lat nawet wyczynowo więc potrafię docenić profesjonalistę i pozytywne zmiany jakie zaszły w metodach treningowych , których namacalnym przykładem są rezultaty pracy z Adamem.

    Paweł W.

  • Treningi z Adamem pomagają mi wzmocnić mięśnie pleców, popracować nad postawą i prostym kręgosłupem. Już po kilku sesjach widziałem efekty, dzięki inywidualnemu podejściu oraz umiejętności znalezienia rozwiązania każdego problemu.
    Oceniam Adama jako dobrego trenera, ma zdrowe podejście, treningi mijają szybko i z dobrym humorem.

    Marcin Ł.

  • Polecam z czystym sumieniem.
    Adam skupia się przede wszystkim na aspektach zdrowotnych i tak było w moim przypadku. Miałam wcześniej do czynienia z trenerem, który kompletnie nie zauważył moich problemów i niestety sama ich nie dostrzegałam. Na szczęście trafiłam do Adama i jestem na dobrej drodze do zdrowia i kondycji.

    Karolina W.

  • Zgłosiłem się do Adama między innymi w celu wzmocnienia kolan, ponieważ doznałem kiedyś poważnej kontuzji. Po 3 miesiącach współpracy mięśnie są zdecydowanie silniejsze, a ja mogę robić więcej ćwiczeń bez bólu i obawy, że „kolano nie wytrzyma”.

    Łukasz P.

  • Bardzo profesjonalne i kompleksowe podejście. Po czterech latach walki z przepukliną kręgosłupa w końcu czuję poprawę i ulgę, a to wszystko już po dwóch spotkaniach. Nigdy nie sądziłam, że w tak szybko sposób ktoś będzie w stanie mi pomóc. Kontakt z Adamem jest na najwyższym poziomie. Bardzo polecam.

    Magdalena G.

  • Jestem masażystką i rehabilitantką. Moja praca związana jest z wysiłkiem fizycznym. Często zdarzało się, że odczuwałam ból kręgosłupa i pleców. Zdecydowałam się na zajęcia z Adamem. Po cyklicznych ćwiczeniach odczuwam zdecydowaną poprawę. Bóle ustąpiły i mogę pracować bez przeszkód. Polecam Adama jako skutecznego- profesjonalnego trenera.

    Kasia O.

  • Jestem byłym zawodnikiem windsurfingu po ciężkiej kontuzji nogi. Po wielu miesiącach ciężkiej pracy jak i mojej jak i Adama mogę z czystym sumieniem powiedzieć ze nigdy nie czułem się bardziej sprawny. Jeśli miałbym wymienić jedna najlepszą zaletę Adama to: wiedza która przekłada na prostą praktykę dzięki której nie ogranicza się do jednej dyscypliny sportowej, co w moim przypadku jest bardzo ważne i każdy kto prowadzi uniwersalny aktywny tryb zycia będzie bardzo zadowolony z tej współpracy.
    Bez zastanowienia serdecznie polecam!!!!!

    Szymon P.

Chcesz dowiedzieć się o mnie więcej?

Zajrzyj na moje social media