Ból stopy i stawu skokowego

Ból stopy i stawu skokowego

Ból stopy i stawu skokowego

Cześć! Czy kiedykolwiek miałeś ból stopy lub stawu skokowego? Jeśli tak, wiesz, jak uciążliwe może to być. Ból w tych miejscach może uniemożliwić wykonywanie codziennych czynności, a nawet chodzenie. Ale nie martw się – jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć ból i poprawić swoje samopoczucie.

Staw skokowy to jeden z naszych najbardziej ruchliwych stawów. To właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie utrzymać równowagę i poruszać się. Ból w tym stawie może być spowodowany wieloma czynnikami, takimi jak urazy, zapalenie stawów, zmiany zwyrodnieniowe czy nadmierne obciążenie.

Stopa składa się z wielu stawów, kości i mięśni, dlatego też jest narażona na różnego rodzaju urazy i schorzenia.

Ból stopy lub stawu skokowego może być wynikiem:

 1. Zwichnięcie stawu skokowego: To częsty uraz, który może wystąpić podczas uprawiania sportu lub gdy stopa uderza o twardą powierzchnię.
 2. Skręcenie stawu skokowego: Skręcenie może wystąpić, gdy stopa jest nadmiernie skręcona w jedną stronę.
 3. Zespół stopy biegacza: To zespół objawów, które pojawiają się po długotrwałym bieganiu lub innym wysiłku fizycznym.
 4. Zapalenie ścięgien i więzadeł: Może być spowodowane przeciążeniem lub urazem, a objawiać się bólem i obrzękiem w okolicach ścięgien i więzadeł.
 5. Zmiany zwyrodnieniowe stawów: W wyniku procesu starzenia i długotrwałego użytkowania, stawy mogą ulec zużyciu i dojść do zmian zwyrodnieniowych.

Co zrobić, aby przestało boleć?

Najlepiej udać się do fizjoterapeuty lub trenera medycznego, a w przypadku ostrego urazu z obrzękiem do ortopedy.

Najczęściej jednak ból stopy lub stawu skokowego jest spowodowany nieprawidłowym obciążeniem lub brakiem siły oraz elastyczności w ich okolicy.

Warto wtedy przerobić każdy z tych elementów treningowych.

 1. Ćwiczenia rozciągające: Rozciąganie mięśni i ścięgien wokół stawu skokowego i stopy może pomóc w zmniejszeniu bólu i napięcia.
 2. Ćwiczenia na siłę: Ćwiczenia na siłę, takie jak podnoszenie obciążeń lub ćwiczenia na maszynach, mogą pomóc wzmocnić mięśnie wokół stawu skokowego i stopy.
 3. Ćwiczenia koordynacyjne: Ćwiczenia koordynacyjne, takie jak chodzenie po linie, mogą pomóc w poprawie równowagi i koordynacji ruchowej.
 4. Ćwiczenia wzmacniające stopę: Ćwiczenia takie jak chodzenie boso lub na palcach, a także ćwiczenia z użyciem piłki lub rollera do masażu, mogą pomóc wzmocnić mięśnie stopy.

Natomiast jeśli doznałeś urazu i nie chcesz skorzystać z pomocy profesjonalisty, możesz kierować się poniższym schematem postępowania.

 1. Etap 1 (pierwsze 2-3 tygodnie): Rehabilitacja i stabilizacja. Celem jest ochrona stawu i ograniczenie bólu. Ćwiczenia powinny być łagodne i skoncentrowane na wzmacnianiu mięśni wokół stawu skokowego.
 2. Etap 2 (następne 2-4 tygodnie): Ćwiczenia rozciągające i wzmacniające. Celem jest zwiększenie ruchomości stawu i wzmocnienie mięśni, aby zapobiec ponownemu skręceniu.
 3. Etap 3 (następne 4-6 tygodni): Ćwiczenia z obciążeniem i zwiększanie intensywności. Celem jest powrót do pełnej aktywności fizycznej i zwiększenie siły i stabilności stawu skokowego.

Podsumowując

Ból stopy i stawu skokowego jest częstym problemem, ale istnieją skuteczne sposoby na jego złagodzenie i zapobieganie urazom. Ważne jest, aby pamiętać o regularnym wzmacnianiu i rozciąganiu mięśni, a także o noszeniu odpowiedniego obuwia. W razie potrzeby skonsultuj się ze specjalistą, aby uzyskać pomoc w diagnozie i leczeniu bólu stopy i stawu skokowego.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub objawy, nie czekaj – skonsultuj się ze mną, aby uzyskać fachową pomoc bez kombinowania. Nie pozwól, aby ból stopy i stawu skokowego zakłócał Ci codzienność – zacznij dbać o swoje zdrowie już dziś!

Autor: Adam Krygier

SPRAWDŹ CO MÓWIĄ O MNIE INNI

 • Adam ma niesamowite podejście do klienta, potrafi znaleźć doskonały sposób komunikacji z każdym, wykonując swoją pracę z ogromnym profesjonalizmem, wiedzą; jak również wielkim zaangażowaniem i uśmiechem. Mnie osobiście bardzo pomógł w moim rozwoju, wpływając na poprawę komfortu życia, podchodząc indywidulanie i dokładnie słuchając moich potrzeb. Polecam z czysty sercem!

  Magda Sz.

 • Zawsze obawiałem się pracy z trenerami bo uważałem ich za osoby niekompetentne, potrafiące tylko zmuszać ludzi do ćwiczeń.
  Żona potajemnie umówiła mnie z Adamem i już na pierwszym spotkaniu zderzyłem się z rzeczywistością i zrozumiałem, że nie każdy trener jest taki jak wcześniej opisywałem. Zostałem potraktowany jak człowiek, a nie jakiś cel tortur. Dzięki jego pomocy zmieniłem podejście do treningu, pozbyłem się bólu kolan, który zawsze mi doskwierał i przy okazji mogłem oczyścić głowę po całym dniu harówy.

  Mirek K.

 • Ilekroć słyszałem o „treningu funkcjonalnym” to dostawałem szału. Zawsze trenowałem w sposób kulturystyczny i uważałem, że trening funkcjonalny jest dla leszczy… dopóki nie okazało się, że krótko mówiąc się popsułem. Po kilku latach takiego treningu moje plecy, barki i prawe kolano odmówiło posłuszeństwa. Zgłosiłem się do Adama po pomoc bo widziałem, że robił te dziwne wygibasy. Trochę się zdziwiłem jak męczące były te popierdółki. Doprowadziły mnie jednak do dawnej sprawności i uniknąłem operacji, które były mi wróżone przez lekarzy. Oprócz dużego profesjonalizmu i skutecznej pracy, Adam to po prostu fajny gość. Polecam i nie dajcie się zwieść tym łatwo wyglądającym ćwiczeniom 😛

  Daniel K.

 • Świetny trener! Adam Krygier młody chłopak ale z dużą wiedzą i umiejętnościami. Miałem z nim ok 30 treningów. Zgłosiłem się do niego ponieważ widziałem, jak sam trenował i widać było, że robi to z głową i holistycznie. Jego treningi dalekie były od stylu pakuję bicki i klatę.
  Adam zrobił profesjonalne testy i wywiad przed treningami. Określił braki mocy w różnych zakresach ruchu. Dostosował do mnie program i zrobił to rewelacyjnie. Skutki są bardziej niż zadowalające. Nadrobiłem braki techniczne , aktywowałem mięśnie, których nie używałem, zwiększyłem mobilność a co najważniejsze nie psuję się już na skutek błędów technicznych. Zwiększyłem bardzo swoją świadomość w zakresie treningu. Na marginesie nie jestem nowicjuszem całe, życie trenowałem a przez 10 lat nawet wyczynowo więc potrafię docenić profesjonalistę i pozytywne zmiany jakie zaszły w metodach treningowych , których namacalnym przykładem są rezultaty pracy z Adamem.

  Paweł W.

 • Treningi z Adamem pomagają mi wzmocnić mięśnie pleców, popracować nad postawą i prostym kręgosłupem. Już po kilku sesjach widziałem efekty, dzięki inywidualnemu podejściu oraz umiejętności znalezienia rozwiązania każdego problemu.
  Oceniam Adama jako dobrego trenera, ma zdrowe podejście, treningi mijają szybko i z dobrym humorem.

  Marcin Ł.

 • Polecam z czystym sumieniem.
  Adam skupia się przede wszystkim na aspektach zdrowotnych i tak było w moim przypadku. Miałam wcześniej do czynienia z trenerem, który kompletnie nie zauważył moich problemów i niestety sama ich nie dostrzegałam. Na szczęście trafiłam do Adama i jestem na dobrej drodze do zdrowia i kondycji.

  Karolina W.

 • Zgłosiłem się do Adama między innymi w celu wzmocnienia kolan, ponieważ doznałem kiedyś poważnej kontuzji. Po 3 miesiącach współpracy mięśnie są zdecydowanie silniejsze, a ja mogę robić więcej ćwiczeń bez bólu i obawy, że „kolano nie wytrzyma”.

  Łukasz P.

 • Bardzo profesjonalne i kompleksowe podejście. Po czterech latach walki z przepukliną kręgosłupa w końcu czuję poprawę i ulgę, a to wszystko już po dwóch spotkaniach. Nigdy nie sądziłam, że w tak szybko sposób ktoś będzie w stanie mi pomóc. Kontakt z Adamem jest na najwyższym poziomie. Bardzo polecam.

  Magdalena G.

 • Jestem masażystką i rehabilitantką. Moja praca związana jest z wysiłkiem fizycznym. Często zdarzało się, że odczuwałam ból kręgosłupa i pleców. Zdecydowałam się na zajęcia z Adamem. Po cyklicznych ćwiczeniach odczuwam zdecydowaną poprawę. Bóle ustąpiły i mogę pracować bez przeszkód. Polecam Adama jako skutecznego- profesjonalnego trenera.

  Kasia O.

 • Jestem byłym zawodnikiem windsurfingu po ciężkiej kontuzji nogi. Po wielu miesiącach ciężkiej pracy jak i mojej jak i Adama mogę z czystym sumieniem powiedzieć ze nigdy nie czułem się bardziej sprawny. Jeśli miałbym wymienić jedna najlepszą zaletę Adama to: wiedza która przekłada na prostą praktykę dzięki której nie ogranicza się do jednej dyscypliny sportowej, co w moim przypadku jest bardzo ważne i każdy kto prowadzi uniwersalny aktywny tryb zycia będzie bardzo zadowolony z tej współpracy.
  Bez zastanowienia serdecznie polecam!!!!!

  Szymon P.

Chcesz dowiedzieć się o mnie więcej?

Zajrzyj na moje social media