Jak pozbyć się bólu kręgosłupa?

Jak pozbyć się bólu kręgosłupa?

Jak pozbyć się bólu kręgosłupa?

Ból kręgosłupa szczególnie w jego dolnym odcinku jest najczęściej spotykanym problemem występującym u osób dorosłych i starszych. 

Badania wskazują na to, że 90% osób dorosłych kiedyś spotkała się z bólem dolnego odcinka kręgosłupa.

Skąd to się bierze?

Powodów jego pojawiania się może być wiele, bierzemy pod uwagę takie czynniki jak:

 • siedzący tryb życia,
 • monotonia ruchowa,
 • uraz nagłe (kontuzje),
 • zmiany zwyrodnieniowe,
 • przeciążenia, 
 • problemy związane z układem pokarmowym,
 • czynniki psychosomatyczne.

I wiele innych…

Na pewno słyszałeś, kiedyś stwierdzenie „dysk mi wypadł!” – zawsze wtedy pytam „To jak wypadł… to ma go Pan ze sobą? Jest w którejś z kieszeni ;)”

Diagnostyka obrazowa, czyli RTG w przypadku kręgosłupa jest oczywiście ważna i należy brać ją pod uwagę, planując terapie. 

Musimy jednak pamięć o tym, z nie może to być jedyny wyznacznik. Zmiany zwyrodnieniowe takie jak odwodnienia krążka międzykręgowego czy „psucie” się kręgów jest naturalnym procesem starzenie i nie musi to dawać objawów bólowych. 

Zawsze należy zwracać w pierwszej kolejności na swoje samopoczucie, kiedy boli, a kiedy nie i w jakim stopniu ten ból jest silny.

Zaczynając zatem proces terapeutyczny – sami czy też ze specjalistą – musimy zadać sobie szereg pytań:

 1. Czy poruszam się wystarczająco dużo w ciągu dnia? – jeśli nie, to zacznij się ruszać.
 2. Czy nie jest tak, że przeciążam się na treningach i w życiu – jesli tak to daj sobie czas na odpoczynek. 
 3. Czy mam problemy pokarmowe? – jeśli tak, zmień sposób odżywiania.
 4. Czy to już kwestia wieku? – jeśli tak to znaczy, że musisz przywiązać jeszcze większą uwagę do odżywiania i odpowiedniego treningu.
 5. Czy to jest kwestia nagłej kontuzji? – jeśli tak to udaj się to fizjoterapeuty i/lub odpocznij, a następnie powoli wprowadzaj ruch.
 6. Czy umiem panować nad stresem, który jest w moim życiu? – jeśli nie, przepracuj problem samodzielnie lub z psychoterapeutą. 

Jak widzisz pomimo tego, że problem jest dość rozległy, to opiera się on na fundamentach naszego stylu życia. 

Zatem jeśli chcesz pozbyć się bólu kręgosłupa lub nie chcesz do niego dopuścić, zadbaj o wcześniej wymienione czynniki.

Pamiętaj również o tym, że czasem problem może okazać się bardziej skomplikowany – wtedy najlepiej skorzystać z pomocy kompetentnego trenera medycznego lub fizjoterapeuty.

Pozdrawiam Cię, 

Autor: Adam Krygier

SPRAWDŹ CO MÓWIĄ O MNIE INNI

 • Adam ma niesamowite podejście do klienta, potrafi znaleźć doskonały sposób komunikacji z każdym, wykonując swoją pracę z ogromnym profesjonalizmem, wiedzą; jak również wielkim zaangażowaniem i uśmiechem. Mnie osobiście bardzo pomógł w moim rozwoju, wpływając na poprawę komfortu życia, podchodząc indywidulanie i dokładnie słuchając moich potrzeb. Polecam z czysty sercem!

  Magda Sz.

 • Zawsze obawiałem się pracy z trenerami bo uważałem ich za osoby niekompetentne, potrafiące tylko zmuszać ludzi do ćwiczeń.
  Żona potajemnie umówiła mnie z Adamem i już na pierwszym spotkaniu zderzyłem się z rzeczywistością i zrozumiałem, że nie każdy trener jest taki jak wcześniej opisywałem. Zostałem potraktowany jak człowiek, a nie jakiś cel tortur. Dzięki jego pomocy zmieniłem podejście do treningu, pozbyłem się bólu kolan, który zawsze mi doskwierał i przy okazji mogłem oczyścić głowę po całym dniu harówy.

  Mirek K.

 • Ilekroć słyszałem o „treningu funkcjonalnym” to dostawałem szału. Zawsze trenowałem w sposób kulturystyczny i uważałem, że trening funkcjonalny jest dla leszczy… dopóki nie okazało się, że krótko mówiąc się popsułem. Po kilku latach takiego treningu moje plecy, barki i prawe kolano odmówiło posłuszeństwa. Zgłosiłem się do Adama po pomoc bo widziałem, że robił te dziwne wygibasy. Trochę się zdziwiłem jak męczące były te popierdółki. Doprowadziły mnie jednak do dawnej sprawności i uniknąłem operacji, które były mi wróżone przez lekarzy. Oprócz dużego profesjonalizmu i skutecznej pracy, Adam to po prostu fajny gość. Polecam i nie dajcie się zwieść tym łatwo wyglądającym ćwiczeniom 😛

  Daniel K.

 • Świetny trener! Adam Krygier młody chłopak ale z dużą wiedzą i umiejętnościami. Miałem z nim ok 30 treningów. Zgłosiłem się do niego ponieważ widziałem, jak sam trenował i widać było, że robi to z głową i holistycznie. Jego treningi dalekie były od stylu pakuję bicki i klatę.
  Adam zrobił profesjonalne testy i wywiad przed treningami. Określił braki mocy w różnych zakresach ruchu. Dostosował do mnie program i zrobił to rewelacyjnie. Skutki są bardziej niż zadowalające. Nadrobiłem braki techniczne , aktywowałem mięśnie, których nie używałem, zwiększyłem mobilność a co najważniejsze nie psuję się już na skutek błędów technicznych. Zwiększyłem bardzo swoją świadomość w zakresie treningu. Na marginesie nie jestem nowicjuszem całe, życie trenowałem a przez 10 lat nawet wyczynowo więc potrafię docenić profesjonalistę i pozytywne zmiany jakie zaszły w metodach treningowych , których namacalnym przykładem są rezultaty pracy z Adamem.

  Paweł W.

 • Treningi z Adamem pomagają mi wzmocnić mięśnie pleców, popracować nad postawą i prostym kręgosłupem. Już po kilku sesjach widziałem efekty, dzięki inywidualnemu podejściu oraz umiejętności znalezienia rozwiązania każdego problemu.
  Oceniam Adama jako dobrego trenera, ma zdrowe podejście, treningi mijają szybko i z dobrym humorem.

  Marcin Ł.

 • Polecam z czystym sumieniem.
  Adam skupia się przede wszystkim na aspektach zdrowotnych i tak było w moim przypadku. Miałam wcześniej do czynienia z trenerem, który kompletnie nie zauważył moich problemów i niestety sama ich nie dostrzegałam. Na szczęście trafiłam do Adama i jestem na dobrej drodze do zdrowia i kondycji.

  Karolina W.

 • Zgłosiłem się do Adama między innymi w celu wzmocnienia kolan, ponieważ doznałem kiedyś poważnej kontuzji. Po 3 miesiącach współpracy mięśnie są zdecydowanie silniejsze, a ja mogę robić więcej ćwiczeń bez bólu i obawy, że „kolano nie wytrzyma”.

  Łukasz P.

 • Bardzo profesjonalne i kompleksowe podejście. Po czterech latach walki z przepukliną kręgosłupa w końcu czuję poprawę i ulgę, a to wszystko już po dwóch spotkaniach. Nigdy nie sądziłam, że w tak szybko sposób ktoś będzie w stanie mi pomóc. Kontakt z Adamem jest na najwyższym poziomie. Bardzo polecam.

  Magdalena G.

 • Jestem masażystką i rehabilitantką. Moja praca związana jest z wysiłkiem fizycznym. Często zdarzało się, że odczuwałam ból kręgosłupa i pleców. Zdecydowałam się na zajęcia z Adamem. Po cyklicznych ćwiczeniach odczuwam zdecydowaną poprawę. Bóle ustąpiły i mogę pracować bez przeszkód. Polecam Adama jako skutecznego- profesjonalnego trenera.

  Kasia O.

 • Jestem byłym zawodnikiem windsurfingu po ciężkiej kontuzji nogi. Po wielu miesiącach ciężkiej pracy jak i mojej jak i Adama mogę z czystym sumieniem powiedzieć ze nigdy nie czułem się bardziej sprawny. Jeśli miałbym wymienić jedna najlepszą zaletę Adama to: wiedza która przekłada na prostą praktykę dzięki której nie ogranicza się do jednej dyscypliny sportowej, co w moim przypadku jest bardzo ważne i każdy kto prowadzi uniwersalny aktywny tryb zycia będzie bardzo zadowolony z tej współpracy.
  Bez zastanowienia serdecznie polecam!!!!!

  Szymon P.

Chcesz dowiedzieć się o mnie więcej?

Zajrzyj na moje social media