Lumbago, korzonki i inne bóle kręgosłupa lędźwiowego – Kamil Borański

Lumbago, korzonki i inne bóle kręgosłupa lędźwiowego – Kamil Borański

Lumbago, korzonki i inne bóle kręgosłupa lędźwiowego – Kamil Borański

Speaker 1 (00:00)

Cześć witam Was bardzo serdecznie w kolejnym odcinku podcastu. Dzisiaj znowu jest ze mną Kamil ten od bitcoina kojarzycie.

Speaker 2 (00:07)

Witam wszystkich.

Speaker 1 (00:08)

Słuchajcie, dzisiaj stwierdziliśmy,  że odcinek będzie taki trudniejszy i pogadamy o takich problemach, które najczęściej nas spotykają, to znaczy jakieś panie w krzyżu jakieś panie w kolanach, bo każdemu z nas na pewno się zdarzyło, że czasami gdzieś tam gorzej źle wstał i zaczęły boleć plecy kolana szyja, bo bo takie rzeczy na pewno każdy z was się spotkał a my dziś opowiemy o tym dlaczego tak się dzieje. Czy rzeczywiście jest się czym martwić kiedy w jakich przypadkach do kogo warto się zgłosić. Co z tym zrobić. Czy panikować i postaramy się też dać kasy z naszej pracy kasy i rozwiązania.

Speaker 1 (00:53)

Tak tak dokładnie. Kto przyszedł. Co my zrobiliśmy. Jaki był tego finał i tyle.

Speaker 2 (01:02)

Opowiemy też wkrótce o pokrótce o kasach które robiliśmy ostatnio w niedzielę.

Speaker 1 (01:07)

Myślę że też możemy możemy ten temat poruszyć bo u Kamila w pracowni formy to możecie zrobić w formie jak chcecie mieliśmy mieliśmy właśnie taki dzień takiej bezpłatnej diagnostyki i przyszło kilka ciekawych przypadków ale też myślę że możemy możemy kilka z nich może tej operacji.

Speaker 2 (01:27)

Może ktoś z was odnajdzie w tym przypadku siebie i będzie teraz np. wiedział co ma sam ze sobą zrobić.

Speaker 1 (01:32)

Dokładnie dokładnie. No dobra no to może zacznijmy od takiego najbardziej znanego powszechnego czyli bólu pleców w tym dolnego odcinka odcinku tego Lubuskiego.

Speaker 2 (01:46)

Ja też najczęściej z tym czasem się spotykam w swojej pracy pewnie podobnie jak ty ile ile masz na przykład tak jak teraz 10 na swoich pacjentów jeden inaczej od 1 do dziesięciu czyli masz 10 pacjentów. Ile na przykład tych pacjentów przychodzi do ciebie z bólem odcinka ligowego czy Dolnego.

Speaker 2 (02:05)

Po prostu to ja bym odpowiedział bo tak tak to ciężko natomiast odpowiedział bym Ci ile miałem w tym tygodniu nie w poprzednim bo dzisiaj środa w zeszłym tygodniu to było 5 osób więc to i tak jest dużo uważam. Pięć osób które przyszło z takim demokratycznym bólem odcinka kręgowego idiotyczne znaczy nie wiadomo nie wiadomo nie wiadomo jakiej przyczyny w sensie nie było żadnego urazu jako takiego. Więc uważam że jest duży duży i główny. Jaki był główny problem. Często były to zmiany przeciążenia owe to najczęściej się z tym spotykamy szczególnie jeśli to są osoby trenujący.

Speaker 1 (02:46)

Ale to trzeba brać ciężarówki żeby bolały plecy.

Speaker 2 (02:48)

Nie chodzi o to że nie to by było załatwiać gdyby można było się uszkodzić tylko szarpać jak Mariusz Pudzian dokładnie nie. Czy są też osoby rekreacyjnie rekreacyjnie trenujący są też osoby nie trenujących których bolą plecy. I tutaj najczęściej mamy estetyczną postawę. Brak zmiany postawy bo sama postawa sama pozycja siedząca w ogóle nie jest zła tylko brak brak brak brak ruchu jakiegokolwiek monotonne tak monotonne. Równie dobrze jakbyśmy stali to też mielibyśmy problemy przez 12 godzin.

Speaker 1 (03:23)

A ciebie kiedyś bolały plecy. Sami byście widzieli to.

Speaker 2 (03:29)

Myślę że każdego w pewnym momencie bolą plecy. No kurde chyba nie ma człowieka żyjącego na Ziemi który nigdy nie doświadczył bólu pleców lub pleców w jakimkolwiek etapie życia.

Speaker 1 (03:41)

To tych badań prowadzili i w zasadzie już tam żebym nie skłamał. Ale jedno pokazywał że tam 90 95 osób doznało lub dozna bólu kręgosłupa ledwo. I to już z tym się będzie spotykał każdy. Jak ty tego nie doznał jeśli nie doznała nie chcę cię straszyć muszę doznać i to będzie normalne. Tak się zdarza.

Speaker 2 (04:01)

Tak tylko stricte odcinka życiowego bo mam jeszcze piersiowej szyi dokładnie mamy powyżej czasu. W dzisiejszych czasach też ten odcinek szyjnego przejmuje coraz coraz bardziej przewagę nie wiem czy też masz takie doświadczenie swoje ja też mam takie osoby bo jednak ta ta ta ta praca taka Home Office i nawet siedzenie na krześle co na kanapie wiesz komputer na kolana czy w ogóle pozycja taka leżąca z takim agentem. Tak ale zdarza się coraz częściej nie wiem czy to tylko przez to na ale jest to rzeczywiście teraz częste ale zobacz jakiego słowa użyłem słowa zdjęcie ja uważam że to jest kluczowe w tym wszystkim że najczęściej te wszystkie problemy które się biorą to są właśnie wynikające ze zdjęcia szczególnie w sportach szczególnie. Ja mam większość takich osób więc pewnie też pod tym względem będę się wypowiadał. Większość problemów jakie mam. W odcinku lęgowym chwile gdy ścigamy wynikają z nadmiernego zdjęcia braku kontroli i ogólnie odcinka będzie owego neutralnego ustawienia kręgosłupa bo sam kręgosłup jest przyzwyczajony do zdjęcia. Oczywiście że tak ale w chwili gdy dźwiga my staramy się tę dźwignię znaleźć jak najbardziej optymalną tzn. Wykorzystując brzuszne staramy się ustabilizować. W chwili gdy.

Speaker 2 (05:30)

Ruch gdy ciężar jest niski i ruch jest powtarzalny. Może inaczej może podając przykłady dajmy na to mamy takiego golfista który wykonuje ruch skrętu i to wielokrotnie i to jednak tak dynamicznie prawda. I jeśli to jest niski ciężar w sensie ciężar kija który waży nie wiem nie znam się na golfie ale mi 2 5 do 5 kilo. Coś takiego nie to jeszcze nie jest takim problemem ale w chwili gdybyśmy wykonywali znowu ten sam ruch wstrętny z 15 20 cm no to wtedy mogłyby się pojawić jakieś problemy. Dlatego znowu wyciąganiu. Ważne jest stabilizacja kręgosłupa bo znowu jak byśmy wykonywali ruchy kręgosłupem i przenosili obciążenia to jest to to tak jak była ta faza taka harcerska tak to nazwijmy to ćwiczenie Jefferson. Jak ktoś nie wie to jest taki martwy ciąg tak jak kiedyś widzieliście poprawny martwy ciąg. To jest zupełna odwrotność w takim sensie zwija zmieniasz kręgosłup jak najbardziej bić. Tak więc mówiąc do samego dołu schodząc oczywiście z ciężarem niewielkim. Tam też są wytyczne. Badania pokazują że można do dwunastki bezpiecznie Jefferson jeśli nic nie stanie się nic nie stanie. Ale też raczej bym podchodził do tego na zasadzie adaptacji nie wybrałbym 12 kilo od razu dlatego że takie są badania tylko zaczął bym od kilo i się adoptował.

Speaker 1 (07:02)

Dokładnie tak jak każdy ćwiczenia. No dobra wspomnieliśmy o tym że o tym przeciążenia o tym wydaniu mówiłeś o tym zdjęciu tego kręgosłupa i zdjęcie to jest jak i ruch w sensie jak on wygląda tak żeby nasi słuchacze.

Speaker 2 (07:21)

Jasne to trzeba zobrazować jakimś ruchem to znaczy to jest taki bardziej jakbyś kierował ogon na brzuch czy na plecy jakbyś bardziej kierował. Ogon na brzuchu to znaczy dokładnie. Ja to często porównuję jak pracuję z klientami daje przykład wadę serca na pewno każe zadawać tylko wypełnione wodą i Vader potrafi nasza Mennica jest metaforą Dirka Vader potrafi grać do przodu i potrafi też się zatrzymać powiedzmy w pozycji dość neutralnej ale potrafi też mordercow wylać do tyłu i tyłu pochylenie to jest to gdzie Vader wylewa do tyłu. To jest bardzo prosty przykład śmieszny przykład ale obrazowo pokazuje że ludzie momentalnie momentalnie łapią.

Speaker 1 (08:02)

No tak to jest jeszcze kilka takich fajnych śmiesznych porównań. Są tam przeróżne nauki ale znam taką z latarnią. Może nie będę mówił ale działa najlepiej. No dobra czyli mieliśmy to a na przykład o to dlaczego jest tak. Dlaczego się zdarza. Bo pewnie też miejsce takie osoby tak dźwiga. Super technicznie. W sumie jakoś się tam nie przyciągają. Pracują 8 godzin przy komputerze ale w międzyczasie gdzieś tam się rozciągają coś tam zrobią innego. Generalnie ta higiena jest zachowana ale przyjdzie taki dzień że wstają rano z łóżka i mówią o kurde chyba nie w stanie i jakby skąd się biorą i skąd się biorą takie rzeczy taki ból.

Speaker 2 (08:59)

Kurde co to jest ciężkie pytanie które mi zadawać bo mam niewiele danych. No ale i ta osoba dba o siebie tak i ta osoba dba o siebie tak. Ja też nie lubię takich czasów bo Tomasz Adamiec nawet cały skład tego tak powie co jest więc możemy domniemywać różne rzeczy ogólnie możemy zwrócić uwagę czy ta osoba może krócej spała. Nie bo jednak mówi że dba o siebie. Ok ale czy ona trenuje rekreacyjnie może trenowała za dużo. Może nie nie zwróciła uwagę na objętość na intensywność swojego treningu i w pewnym momencie te przeciążenia się zakładały mimo tego że nie czuła tego w ciągu dnia tak wstała po krótszej nocy i zaczęła ją po prostu boleć. Tak i to jest czas który najbardziej mi przychodzi do głowy teraz przepraszam jeśli przerwę. Chcę też przytoczyć taki ks bardzo ciekawy jakiś czas temu w zasadzie można powiedzieć że dalej współpracuję z taką panią która dosyć długi czas przyjmowała leki na rozwijające a to często kasę po dwóch kluczowych lekarze bardzo często trochę taki inny był problem ale mniejszy żeby się już nie pogłębiać i sytuacja była taka że tam pani dosyć długo chodziła po różnych rehabilitacji masaże tak dalej cały czas te mięśnie jakby mało więc ból cały czas by przyszła do mnie.

Speaker 2 (10:26)

Pracowaliśmy nad mięśniami brzucha ruszenie kręgosłup. Biodrami tak dalej i tak naprawdę po pierwszej wizycie 50 w dół po drugiej prawie 100. Ale jakby to jest nieistotne w tym momencie co było ciekawe. Pani zgłosiła mi dolegliwości bólowe. Te w ogóle sprzed kilku lat gdzie to urwało jak cholera. Gdzie byliśmy tam tydzień bez treningów. Pani robiła same ćwiczenia w domu więc teoretycznie wszystko było zadbane. Się jadła cały czas to samo zero takich czynników które mogłyby się zmienić tak trochę zgubiłem. Nie wiem co tu zrobić. Co się okazało dzień później pani dała mi informację że jakby ma jakiś taki Katar że jakoś coś tam leży na gardle itd. I się okazało po dwóch dniach że kolokwialnie mówiąc rozłożyła zrobiła sobie test i się okazało że kobiet. Nie wiemy co prawda te dolegliwości bólowe. Z tego co wiem też przez okres tej nazwijmy choroby kobieta cały czas jakby były a w momencie gdy tylko sobie robi głupa to te dolegliwości bólowe też powoli zaczęły znikać. Z tego co wiem jeszcze nie do zera bo jeszcze się nie widzieliśmy ale to było ciekawe że tak podejrzewam nie mam bo nie wiem w stu procentach że kobiet mógł nasilić te objawy nie pomimo że reszta czynników była git.

Speaker 2 (12:11)

Ok czyli wracając do tekstu który opisał tego tej pani która rano wstała to mogła być to jakaś drobna infekcja. Tak tak tak tak czy inaczej wszystkie czynniki różne czynniki wpływają na bóle naszego odcinka radiowego. Ja mogę przytoczyć jeszcze taki ks i tutaj już przyczyną bólu była stricte brak świadomości brak świadomości ruchu to też jest częste co to znaczy ludzie często nie mają takiej wiedzy jak pewne ruchy trzeba wykonywać to znaczy my jako istoty ludzkie jesteśmy dość leniwi i często lubimy podnosić rzeczy na stawach nie używając naszych mięśni bo to kosztuje nas energia i to jest też dość częsty czas miałem właśnie taką panią która pracowała w cateringu to znaczy też trzeba było przenosić pewne elementy ale powtarzania.

Speaker 1 (13:11)

No ale to było na takiej zasadzie że ona była kucharzem czy składała te produkty czy raczej się przenosiła obciążenia. Drobna drobna więc to też ma znaczenie. Waga waga naszego osobnika i powtarzanie powtarzanie nabawiła się bólu odcinka Lewego nabawiła się też strachu przed skierowaniem bo w chwili zdjęcia znowu coś też się powtarza. Dolegliwości bólowe wracały. I pamiętam że jak pierwszy raz przyszła do mnie to była po prostu przerażona. Po prostu wielkie oczy. Co się będzie zaraz działanie bo przecież widzi ciężary widzi ten sztangi i główny człowiek jest po prostu przestraszona i ciężko było na początku jakiekolwiek ruchy zrobić natomiast w chwili gdy zaczęliśmy uświadamiać co się dzieje co nie działa jak kamienica ma się ruszać w jakiej pozycji która pozycja jest optymalna. I krok po kroku krok po kroku nauczyliśmy się podnosić rzeczy z ziemi. To dla mnie niesamowitym przeżyciem było zobaczyć po prostu uśmiech na jej twarzy. Jak ten ból po prostu odszedł z takiej przestraszony dziewczyny. Przeszła w taką rozproszenia że tak powiem o słupkach i przychodzi przychodzi tak zupełnie zmieniła swoje nastawienie do treningów wrócił już do treningów. Wcześniej też nie było mowy o jakimkolwiek treningu więc to jest świetne.

Speaker 1 (14:33)

Najważniejsza rzecz którą właśnie chcę przekazać przez ten czas to jest ta świadomość tego ruchu jak powinniśmy pewne rzeczy robić zdecydowanie.

Speaker 1 (14:42)

To jest też fajne o tym że o tym powiedziałeś będziemy też później myśleć jak zdążymy nawiązywali do tego że to ciało jednak z naszą psychiką jest połączone i bezpośrednio na siebie wpływa to nie jesteśmy w tym przynajmniej jakimś ekspertem. Ja też nie. No ale ale mamy świadomość tego świadomość że takie rzeczy są i czasami z tymi elementami nie możemy pracować i warto wtedy oddać wydarzenie zdecydowanie. I to też będzie istotne kiedy coś takiego zrobić. No właśnie to może od razu przejdźmy do tematu żeby tam później do tego nie wracać. Czyli mamy np. też taki czas że teraz mamy tak to co wcześniej czyli jest tak dobry trening dobra dieta dobre spanie się odpowiednio nałożone obciążenia fajna technika ruchu jakby nic się tak naprawdę nie dzieje wszystko się spina na regenerację.

Speaker 1 (15:42)

Tak zdecydowanie. Ale są na przykład takie czynniki. To psychologiczne w jakiejś w życiu sytuacji że nie tak dawno coś tam nie wiem stary na co i różne robocie coś tam się stanie i tak dalej. No i wtedy zaczyna boleć i często np. spotykam się z tym że rzeczywiście jest taka tendencja że jak u danej osoby jest jakiś czynnik o którym mi tam opowiada jak widzę że tego samego dnia kiedy mi o tym opowiada coś boli powtarza się nie powtarza się i co więcej powtarza się w tym samym miejscu co jest ciekawe odnosząc się np. do jednej osoby czy do jakiejś tam jednej sytuacji która czasami ma miejsce nie jest to jest mega ciekawe i kiedy warto rzeczywiście zasugerować się czymś takim że kurde może jakby problem nie jest nazwijmy to strukturalny strukturalny czyli to ani kwestia treningu ani fizjoterapii tylko warto np. niekoniecznie iść do psychologa chociaż ja uważam że świetna robota i szybciej się można problemu ale nawet samemu ze sobą przepracować jakieś problemy się zastanowić czy nie można by to było jakoś tak zmienić bo to generalnie wpłynęło na całokształt jakości naszego życia. Nie na przykład jeżeli chodzimy do trenera czyli korzystamy z usług profesjonalisty wiemy że jest super a jakby dolegliwości bólowe cały czas co chodzimy do rehabilitacji a robimy co ma jakieś igły coś tam miliard różnych sposobów i ból cały czas jest.

Speaker 1 (17:22)

Nie nie wiem co by się jeszcze tutaj Kamil podpowiedział co jeszcze mogłaby więcej taka osoba robić.

Speaker 1 (17:28)

Nie wiem zmieniłaby np. dietę.

Speaker 2 (17:30)

Czyli mamy dietetyka fizjoterapeuty i trenera żeby była ta regeneracja dobry sen.

Speaker 2 (17:35)

Myślę że to są jakaś odnowa biologiczna. Myślę że to są wszystkie te rzeczy które przychodzą osobie na myśl co mogłaby ze sobą zrobić.

Speaker 1 (17:44)

I ni cholery nic nie daje rady nic się nie zmienia to wtedy myślę że warto warto by było się zastanowić nad taką opcją. Też ja nie do końca się w to wygrywałem ale znowu jakby tylko taką zabawkę. Jest taki nurt nazwijmy to w psychoterapii który właśnie połączył ciało z naszą psychiką. I tam są wyznaczane takie nazwijmy to wzorce że jak człowiek przeżył daną traumę w jakiś sposób to później łapie jakąś postawę i to może powodować ból i się robi tak żeby nie kręcić. Może mieć to znaczenie niekoniecznie na pierwszym miejscu ale warto mieć świadomość tego żeby właśnie człowiek również wiedział że coś takiego może go spotkać że niekoniecznie. My możemy w tym pomóc. Czyli są jeszcze jakieś inne osoby mogą mogą pomóc z takim problemem. Ja sobie tak myślę o tym odcinku lęgowym i o tych bólach że nie mieliśmy problemów z tym wzorcem oddechowe więc tutaj to są chyba słowa Karola lewica. Jeżeli wzorzec oddechowy nie jest prawidłowy to żaden inny wzorzec nie będzie mógł być prawidłowy. Czyli jeśli nie zajmiemy się pracą u podstaw to tak jak z treningiem stopy. Bardzo często jest u nas w pracy.

Speaker 1 (19:07)

Jeżeli nie zajmiemy się pracą u podstaw z oddechem i nie mówię tylko o bo przez oddech ludzie mogą rozumieć wymianę gazową. Chodzi również o oddech jako stabilizację właśnie tego prawa rozwiązań.

Speaker 2 (19:23)

Już wiem oddech jako stabilizację pod tym względem jako praca czyli oddech dolne żebra żeby ludzie w ogóle nie znają tych terminów. Więc tutaj też musimy pewne rzeczy wyjaśnić. No najprościej znowu wizualnie to znaczy np. połóż rękę na klatce piersiowej w okolicy mostka i połóż rękę w okolicy dolnych żeber teraz sprawdź która ręka unosi się wyżej. Najprostsze rzeczy żeby zobaczyć co się dzieje w siedzeniu zobaczyć jak to się dzieje w leczeniu. Te te rzeczy to są też pewne rzeczy które my jako trenerzy terapeuci ruchowe Ruchowi sprawdzamy i te rzeczy też powiedzą nam wiele o twojej stabilizacji tego rejonu. Też bardzo często nie mamy stabilizacji z pewnością to nie jest to samo prawda. Warto też mieć w głowie to że ta stabilizacja to nie jest coś co my za wszelką cenę chcemy sami wywołać tylko to jest coś co powinno działać samo z siebie. To nie jest na zasadzie działania myśli fachowych tylko raczej tych technicznych które działają niezależnie od naszej woli działają cały czas żeby nie było tak że jak nie wiem znowu jakiś przykład z chwilami się po szklankę wody musimy wziąć oddech na pompować się spiąć całe mięśnie wszystkie mięśnie i podnieść szklankę wody to mija się z celem.

Speaker 2 (20:44)

Raz że jest w ogóle nie wydajne energetycznie a dwa że nie ma po prostu sensu a jak by to męczył człowieka i takie by było to takie roboty nie widziały żeby trochę ułatwić nazwijmy to tę koncepcję tak żeby ten nazwijmy ładnie działa to tak to proces obrazuje. Wyobraźmy sobie że na naszych dolnych zebranych mamy drabinę i teraz tak nasze ciało jest drabina jeden szczebel mamy na wysokości naszego biodra miednicy a drugą na wysokości naszych żeber. I w momencie w którym ten jeden szczebel się np. przechyla w jaką stronę. No to trochę ciężko nam po tej drabinie jest wejść jak drugi w drugą stronę to w ogóle ciężko. To może być tak że któryś wejdzie szczebel ruszał a drugi nie. Nie chodzi o to żeby tę drabinę po prostu doprowadzić do normalnego stanu żeby można było po drabinie wchodzić z niej korzystać.

Speaker 2 (21:50)

Tak to jest to jest fajna metafora ja jeszcze słyszałem metaforę o zobrazowania tego jako puszka którą mamy w rejonie odcinka lądowego i teraz wielką naszej puszki od góry to są przyczepy dolne żebra dolna dolne to podstawa naszej puszki to są mięśnie dna miednicy. No ale mamy jeszcze ten cylinder czyli mamy przód jako mięśnie brzucha skośne poprzeczne całą stabilizację no i mamy jeszcze z tyłu właśnie odcinek kręgowy. Jeśli teraz puszka jest ustawiona w pionie i my dodajemy jakiś element kompresji na nasz kręgosłup. Czy to w postaci ciężaru czy to po prostu przechyla się równolegle naszym kręgosłupem do ziemi podnosząc coś. To teraz jeśli ta puszka jest w pionie i jeszcze jest fajnie na pompowania że tak powiem jest tam powietrze jakieś to nas stabilizuje kiedy ta puszka demo i część górna jest przechyla ona tak samo jak w tej drabinie. No to znowu jest jakieś ryzyko nadmiernego zdjęcia destabilizacji i to są też takie przyczyny kontuzji urazów bardziej w tym wypadku które też warto wziąć pod uwagę.

Speaker 1 (23:02)

Myślę że nie powiedzieliśmy jeszcze jednego takiego miejsca że mimo wszystko dosyć częstego jeszcze coś się do tej świadomości ruchu takiego przypadku że Weźmy jeden martwy ciąg bo to jest jakby najczęstszy najbardziej lubiany gaz i mamy człowieka. Człowiek robi martwy ciąg. No i powiedzmy że taka technika jakby miał określać w skali od 1 do 10 taka siódemka. Spoko można byłoby coś tam skorygować ale nie ma tragedii i robi sobie ten martwy ciąg. Nagle przy której powtórzeniu wstaje język a w plecach ciężar i tak przynosiło w płucach płucach zdarzyło się parę razy i tak ręka na plecy powoli do pionu. Co w takiej sytuacji ma taki człowiek robić to słuchaj to jest kask który mieliśmy dosłownie w pracowni formy w zeszłym tygodniu to jest właśnie mogę nawet pozdrowić Sebastiana bo to jest mój znajomy z którym znamy się bardzo długo i przytoczę dosłownie jeden do jednego bo myślę że ludzie którzy ludzie trenując którzy będą słuchać ten pod kask robią to notorycznie. Szczególnie jeśli siedzą w takim sporcie bardziej sylwetką zależy im na sylwetce i słuchajcie tego. Ogólnie sytuacja wyglądała w ten sposób że nasz że tak powiem uczestnik tej historii osoba o której rozmawiamy jest osobą która trenuje długo więc ma jakąś tam swoją świadomość ciała robi to powtarzanie trenuje długo na takiej zasadzie że nic mu się nigdy nie było żadnego złamania żadnego urazu żadnej kontuzji przez wszystkie lata treningu na siłowni ale później w wywiadzie jak się dowiedzieliśmy raz że taka osoba nie dbała o mięśnie głębokie na każdym treningu nosiła pas dodatkowo wciśnięty.

Speaker 1 (24:59)

Tak tego jednego dnia nie wzięła pasa ok i był taki ks jak Wiesława sobie ciężarem Sebastian posłował no i strzeliło i strzeliło i to nie jest tak że właśnie dlatego że nie wziął pasa jest ten problem tylko to jest coś co się zbierało x lat czyli coś co od ocen nie daliśmy x lat wstecz. Teraz ma właśnie przełożenie na to jak się czujemy teraz na to co się stało teraz prawda. Jakbyśmy dbali o to by tego nie było jakbyśmy mieli większą świadomość mięśni głębokich tłoczni brzusznej to też by tego nie było. Ja też w sensie to było bardzo popularne nadal w sumie jest w sportach spadkowych natomiast bardziej jak ja siedziałem w sportach sylwetka jeśli jakieś takie trzy lata temu był. Była głośna historia o gorset fitness nie wiem czy słyszałeś gorset fitness takie które mają zwyciężyć talię na zawodników to nosi się cały czas w ciągu dnia a nawet podczas treningu pod ubraniem tak żeby też nie było widać prawda i chwili gdy zostało to wprowadzone na rynek to bardzo dużo problemów z odcinkiem więc wam się posypało właśnie w chwili gdy ale one są. To jest materiałowe gumowe to nie jest tego samego tworzywa co piasku turystycznego.

Speaker 1 (26:28)

Twardy i zacięty tylko to jest raczej taki gorset materiałowe na rzepy ok czyli jako tako zastępuje Ci trochę stabilizacja prawda. I to już jest bardzo złe jeśli to prawda zastępuje ci stabilizację co się dzieje gdy go zdejmie.

Speaker 1 (26:45)

Podobny jest na tej samej zasadzie jak ten pilot by latał na auto pilocie Tak Tak i nagle auto się włączamy. Co się dzieje. No więc tak jak mówię fajnie Dbamy również o aspekt wizualny jako zawodnik ale dba też o prewencję tego jeśli x lat jeśli x czasu nosisz taki gorset to też zadbaj o trening stabilizacji mięśni brzucha prawda to też wiem że szczerze mówiąc nie wiem na ile to akurat mogłoby spowodować ale kiedyś były jeszcze taka koncepcja. Były takie kremy na odchudzanie. Ja pamiętam jak mój fantastyczny kumpel robił takie rzeczy że właśnie bo to ja nie wiem ile osiem lat temu było smakował brzuch tym kremem na odchudzanie obijał się tam z trenerem spożywczym do kanapek i to jeszcze coś tam. Możliwe że to był ten pas o którym ty mówisz. Możliwe że to miało przyspieszać chód nie na zasadzie temperatury.

Speaker 1 (27:56)

Tak tak tak tak tak tak tak tak.

Speaker 2 (27:58)

Na pewno fajne bo człowiek widział jak się po prostu leje woda z tego rejonu. Pewnie na pewno działa. Oczywiście to jest coś nie tak że teraz tak mam teraz to teraz taki to teraz taki co nasz słuchacz mógłby dostać w kontekście tego co zrobić kiedy bolą plecy bolą i jakiś taki złoty standard który byś mógł powiedzieć np. dzwoni do ciebie kumpel którego znam od 20 lat i mówi stary. Bolą mnie plecy na dole co zrobisz to słuchaj to trzeba rozgraniczenie dwa okresy jeśli mamy stan ostry to niewiele jesteśmy w stanie zrobić jaki to jest stan ostry stan ostry to jest taki bezpośrednio po strzeleniu prawda gdzie jest stan zapalny i to też trzeba rozgraniczenie bo ten stan zapalny który się pojawia to nie nie jest związany często z jakimś urazem strukturalnym że tam coś się stało. Często to jest po prostu napięcie mięśniowe gdzie mamy napięte napięty odcinek kręgowy. To jest bardziej taka reakcja hormonalna obronna tego rejonu one się napędzają pod takim względem też żeby nas ochronić żeby nas ochronić. Też mówię pod takim względem żeby tego nie rozróżniać w stanie ostrym to jeszcze jeszcze większy bo coś też jest dokładniej a bardzo często osoby ze stanem ostrym gdy doznałem urazu i pierwszy to idę na masaż bo to tak mało bo to jest celowanie.

Speaker 2 (29:25)

No właśnie i organizm jest głupi z jakiegoś powodu to robi więc w chwili gdy mamy stan ostry tak naprawdę niewiele jesteśmy w stanie zrobić. U fizjoterapeuty jakieś delikatne techniki ostre lekcyjne i tyle. Nic więcej nie zrobimy. Trzeba pozwolić temu organizmowi się regenerować przez najbliższe dni prawda boli mega mega mega. No to wtedy udać się rzeczywiście do specjalisty gram już jakąś farmakologii. Może też zadziała nawet to mi się tak przeciwbólowe.

Speaker 2 (29:56)

Tak ale to nie będą twardsze i tak dalej i to też nie raczej raczej nie zdziała cudów. W takim przypadku ja tak sobie myślę. Oczywiście nie jest to jakby dla każdego ale to co często widzę u osób które np. dotyka taki ból to jest to że mięśnie z tyłu naszej nogi na bardziej zaawansowanych grupach kurczowo Goleniowa plus tyłek są dla bardziej zaawansowanych pośladkach i średnia jest mniejsza. Generalnie chodzi o to że jest tzw. kabel.

Speaker 2 (30:41)

Kompletny brak już się przestraszyłem a nie znam tego skrótu co to jest.

Speaker 1 (30:50)

Jest generalnie bardzo słaby posiada bardzo słabe mięśnie z tyłu nogi i przeciążone są po prostu plecy. Oczywiście na dodatek brzuch itd też mają znaczenie ale gdybym miał powiedzieć co robić w takiej sytuacji jak znikąd pojawił się taki ból taki 4 5 na 10 to powiedziałbym żeby najpierw z tym kręgosłupem trochę się poruszać rozruszać ruchy biodra np. nie byłoby to raczej mało inwazyjne ale ja jeszcze dodam gwiazdkę na 4 5 nie raczej bo często ludzie mają taką tendencję. Zabolało mnie w jakimś ruchu to źle nie ale czekaj na właśnie nie bo nie wierzę. Sprawdzę jeszcze raz zrobię ten sam. I to jest najgorsze co można zrobić to zrobił Sebastian strzelił mu drugi raz tak że nie polecam tego robić można sobie większą szkodę zrobić ale właśnie takie delikatne ruchy sprawdzenie gdzie mnie boli ale znowu nie przy obciążeniu zwróćmy uwagę na to żeby to były ruchy na zasadzie np. pozycji krowa kot gdzie mamy dużo ruchomości przód tył i sobie tam sprawdzić. Tam jest tylko siła grawitacji i nic więcej. Jak sobie piszecie krowa kota ta pozycja krowa. Do tego dodałbym też delikatnie ćwiczenia na posiadane na na tył nogi i dajmy tutaj na przykład jak już mamy ogarniętym tą kontrolę bioder a na to żeby sobie ładnie te plecy ustawić żeby na plecach kolana wygięte dupę dajemy do góry i założenie jest takie żeby bezpieka z tyłu nogę i tyłek i sobie poradzi np.

Speaker 1 (32:38)

trzymać niedokładnie tak to widzą i potraktować by zwrócić uwagę na to żeby jeszcze opuścić dolne żebra spiąć brzuch tak żeby faktycznie ten środek poruszyć w tym ruchu. Jeśli nie czujecie pośladkach w tym ruchu są inne ćwiczenia w których również można ten wzorzec przepracować bo tak też może się zdarzyć zdecydowanie zdecydowanie bo może się okazać też tak że ten ból się wtedy nasila. To tak jakby wtedy tego po prostu nie kontynuujemy może to nie jest dla was tak że na pewno jest zrobione niepoprawnie.

Speaker 2 (33:09)

Na pewno warto się kierować zasadą żeby bólu nie przepracować nie powodować bo to jest znowu to jest informacja też znowu podchodzimy tak samo do tego chcemy wam przekazać że ból to jest informacja niekoniecznie dobra niekoniecznie zła ale informuje nas o tym co się dzieje i zwrócić na to uwagę.

Speaker 1 (33:27)

Zdecydowanie ale to co powiedziałeś też jako taką anegdotę po prostu może niekoniecznie. Dlaczego. Przypomniało mi się jak była pani właśnie na tym dniu otwartym co powiedziałeś wcześniej że ludzie sprawdzają jak coś boli i jeszcze tak tytuł to przypomniała mi się pani tancerka.

Speaker 2 (33:48)

Ok.

Speaker 1 (33:49)

Generalnie jest tak żeby to uprościć. Jak sprawdzamy zakres ruchu taki nazwijmy to specyficznie to bierzemy sobie rękę i prowadzimy po prostu żeby ktoś podniósł do góry tak jak miał zaś się ją przenieść. No i zazwyczaj albo kończy się to u osób że tak powiem w takiej pozycji przepraszam za wyrażenie na zablokowanie albo po prostu nad głową nad głową uważamy że jest to taki zakres taki super taki fajny do różnych ćwiczeń. Jak ktoś mówi fizjologiczną No i przyszła pani z barkiem palącym i mówi że ją boli bark i poprosiliśmy w takim razie żeby zrobiła taki ruch jak ten bark ją boli.

Speaker 2 (34:36)

Czyli po prostu prowokuje tak żebyśmy wiedzieli czym jest jakby problem gdzie rzeczywiście szukać. I pani wzięła sobie rękę i ta ręka poszła. No tak idę tam z 90 stopni w tył tak.

Speaker 2 (34:54)

Dodatkowo tancerka czyli hiper mobilna więc możecie sobie wyobrazić jak to wyglądało.

Speaker 1 (34:58)

To jest istotne właśnie o tym nie jest istotne.

Speaker 2 (35:01)

A to się trzy osoby były takie tak Słuchajcie jest coś takiego jak hiper mobilność czy tzw. wrodzona stawu czy generalnie jak ja to mówię że nie. To jakiś skrót musisz takich że. Wiecie że możecie założyć gdzieś tam rękę tam gdzie inni nie potrafią że może to jakiś nadgarstek. Gdzie możecie.

Speaker 2 (35:25)

Właśnie może byś powiedział jak takie osoby mogą stwierdzić o swojej swojej hiper mobilności.

Speaker 1 (35:33)

Jest kilka takich rzeczywiście ćwiczeń dzięki którym możemy powiedzieć Dobra spoko to ja należę do tej grupy osób. Można powiedzieć ja to mam. To jest jakby. To nie jest choroba jakby się nic nie dzieje po prostu tak masz tylko trzeba wtedy trochę inaczej ćwiczyć dokładnie mamy np. takie ćwiczenie gdzie robimy tylko skąd w dół każdy na pewno kojarzy. Robisz sobie z kolan w dół. Jeżeli to jest palce podłoga to jest palce podłoga i jeżeli po prostu dotykać sobie całymi dłońmi do ziemi nigdzie nie ciągnie nic się nie dzieje. No to chociaż jeden punkt. Jedziemy dalej. Mamy na przykład Drugie ćwiczenie gdzie za zadanie jest dotknąć palcem do jak to opisać najprostszym kciukiem do przedramienia bokiem do przedramienia tego samego tej samej do tej samej ręki żeby nie było bo tak to jest kciuk do prawego prawego przedramienia oczywiście pomagając. No bo tak to w ogóle mogłoby być ciężko. No to mamy drugie to mamy drugie tak. Co tam jeszcze było. A pracujemy sobie łapki do boku i sprawdzamy czy generalnie jeżeli np. czy robiłeś robiłeś co robiłeś częściej hiper mobilność występuje u kobiet np. ustawia się w pozycji pompki i te łokcie tak jakby chciały pójść w drugą stronę.

Speaker 1 (36:56)

Czy tak samo kolana jak sobie stoimy w nogę to tak jakby nie tak śmieje się że to wtedy nogi jak bocian no bo w drugą stronę śmielej śmiech. Ale rzeczywiście jakby one się tak troszeczkę w tym wycinają no to wtedy możemy domniemywać że OK no to jakby należę do tych zielonych.

Speaker 2 (37:18)

Tak ale czy to jest tak że muszę mieć wszystkie trzy spełnione.

Speaker 1 (37:21)

Tam jest jakieś kryterium ja nie pamiętam ile tych punktów trzeba mieć zaliczone i tam chce się pracować.

Speaker 2 (37:26)

Ja myślę że już nawet po jednym można domniemywać że może tak być.

Speaker 1 (37:31)

Jest też generalnie tzw. hiper mobilność globalna czyli mamy ją praktycznie wszędzie a mamy też taką lokalną że wszędzie jesteśmy aktywni ale w jakimś tam stawie możemy po prostu robić kosmiczne rzeczy. Jasne to po prostu też trzeba brać pod uwagę wtedy w treningu czy w terapii.

Speaker 2 (37:51)

Tak dobra wiadomość jest taka że z hiper ilością się łatwo pracuje nie ma żadnej rakiety więc trzeba brać pod uwagę i po prostu sobie z tym pracować w odpowiedni sposób i to co by było fajne w przypadku takiej osoby no to są wszystkie ćwiczenia. I co to jest na początek i są oczywiście na początku żeby ta osoba złapała sztywność i nauczyła się gdzie to jest jej ciało. Czyli mówimy tu o takich ćwiczeniach. Na pewno każdy z nas robił krzesełka i przetrzymywanie jakiejś pozycji. Czyli chodzi o to że ciało ma się nie ruszać a ma się męczyć.

Speaker 2 (38:30)

Dokładnie czyli przyczepy mięśniowe mają się nic do siebie nie zbliżać i utrzymujemy tę samą pozycję.

Speaker 1 (38:36)

Dokładnie dokładnie tak.

Speaker 2 (38:38)

Możemy to zastosować do każdego stawu oczywiście zdecydowanie i w ten sposób sobie wtedy pracujemy. I teraz tak czyli pomyśleliśmy sobie tak naprawdę znaleźliśmy tylko ten odcinek zbiorowy poruszyć nas był trochę bardziej ambitny ale widzę że chociaż kręciliśmy w ten temat ale mamy 17.30 i moglibyśmy jeszcze coś tam to zróbmy zróbmy w takim razie takie podsumowanie jeszcze żeby nie zostawić was tak o połowę i słowa czyli słuchajcie ten ból odcinka dzień zimowego jest mega normalny zdarza się praktycznie każdemu albo się zdarzy. Nie zawsze jest to rzeczywiście problem. Często spotykamy się też z takim stwierdzeniem że dysk wyleciał. Czy mam jakieś tam koleżanki i rozmawialiśmy nad poprzednim.

Speaker 1 (39:30)

Tak tak tak tak tak i generalnie zazwyczaj nie jest to nic złego a nawet jeżeli mamy takie sytuacje że ten krążek Nazwijmy ten dysk gdzieś tam nam wystaje to niekoniecznie od razu jest to zalecenie żeby iść na operację i tak robić bo można po prostu ćwiczeniami rehabilitacją wyprowadzić to do takiego punktu że nie boli najbardziej ja bym powiedział że nawet w pierwszej kolejności powinno się spróbować przede wszystkim ja przytoczę takie fajne badanie które bardzo często przytacza moim klientom którzy przychodzą z badaniem obrazowe. No więc słuchajcie było 16 ortopedy którym pokazano też 16 badań obrazowych pacjentów. Oni tych pacjentów nie widzieli na oczy widzieli tylko badania obrazowe. I po tych badaniach obrazowych po tych badaniach obrazowych zakwalifikowali wszystkich na operację. Różne to niekoniecznie był tylko odcinek będzie tym mówimy ogólnie o kręgosłupie. Jak się okazało potem te badania obrazowe to były badania czynnie służących żołnierzy marines lub gości w wieku 30 40 lat w pełni zdrowych w pełni funkcjonalnych na froncie normalnie dzień w dzień walczących tak więc zmierzam do tego że nie zawsze badanie obrazowe jest tym czym powinniśmy się kierować. To jest takie podejście medyczne żeby spojrzeć na strukturę i leczyć strukturę natomiast to czym my czy czym my się zajmujemy z Adamem to jednak my badamy funkcje to czym w czym my pomagamy No to sprawdzamy funkcje i sprawdzamy przyczynę w jakim jaka powstała to co się stało że ten odcinek lęgowy boli prawda.

Speaker 1 (41:23)

Czy to jest właśnie przyczyna że boli cię w ruchach zdjęciowych czy może w prostych a może bawić się w rotacyjne. I my na takiej zasadzie diagnozuje te problemy.

Speaker 1 (41:34)

Więc patrzymy na to jak ty się czujesz co ty robisz i leczymy. Ciebie twój problem. Niekoniecznie obraz chociaż oczywiście obraz z bólem może się pokrywać i fajnie by było jakbyś nagrywał bo wtedy praca jest dużo prostsza. Natomiast to co się stało ze strukturą na badanie obrazowe to jest objaw tego co robiłeś do tej pory. Więc znowu był jakiś ruch który spowodował ten ból i my tym ruchem się zajmujemy czyli pracujemy znowu u podstaw.

Speaker 1 (42:04)

Dokładnie. Więc słuchajcie jeżeli znacie takiego bólu i nie wiecie co zrobić jakby to wam się już chwilę utrzymuje bo np. nie wiem po dniu dwóch trzech odpoczynku to nic nie dało. Albo ten ból się powtarza to możecie napisać do nas my wam podpowiadamy co zrobić a jeżeli nie no to spróbujcie sobie sami może na początku poćwiczyć jeżeli to nie będzie powodowało u was bólu i dolegliwości bólowe. Masło ma ślady albo po prostu udać się do jakiegoś fajnego dobrego fizjoterapeuty który na początku zrobi masło masło a później wprowadzi Was bo na tym ruchu wszystko się i tak musi kończyć. Dokładnie. Czy operacja czy rehabilitacja i tak na koniec jest ruch. Zgadza się więc lepiej zacząć lepiej lepiej zacząć. Kolokwialnie mówiąc od no może nie od dupy strony tak jak teraz myślę że od dupy strony to może być właśnie najpierw operacja a na koniec.

Speaker 2 (43:02)

No ale taki jest mieliśmy przecież niedzielę mieliśmy mieliśmy. No więc najpierw Ruch jak Ruch nic nie daje to wtedy można się zastanawiać co dalej. W ten sposób słuchajcie dziękujemy wam bardzo. Myślę że to się jeszcze nie raz spotkamy bo trochę tych tematów dokładnie mieliśmy.

Speaker 2 (43:20)

Mieliśmy dużo bardziej ambitne plany na dzisiaj. Niestety czas goni a chcieliśmy jeszcze pogadać i na dni otwarte i resztę stołu. Myślę że na tym się nie skończy i chętnie pomożemy wam wreszcie problemów.

Speaker 1 (43:35)

Dokładnie dokładnie. Słuchajcie dziękujemy wam bardzo i do usłyszenia na całym odcinku Czechów kupujcie bitcoina cześć jak tam teraz jest brytyjski BT. Pozdrawiam. Pozdrawiam.

Autor: Adam Krygier

SPRAWDŹ CO MÓWIĄ O MNIE INNI

 • Adam ma niesamowite podejście do klienta, potrafi znaleźć doskonały sposób komunikacji z każdym, wykonując swoją pracę z ogromnym profesjonalizmem, wiedzą; jak również wielkim zaangażowaniem i uśmiechem. Mnie osobiście bardzo pomógł w moim rozwoju, wpływając na poprawę komfortu życia, podchodząc indywidulanie i dokładnie słuchając moich potrzeb. Polecam z czysty sercem!

  Magda Sz.

 • Zawsze obawiałem się pracy z trenerami bo uważałem ich za osoby niekompetentne, potrafiące tylko zmuszać ludzi do ćwiczeń.
  Żona potajemnie umówiła mnie z Adamem i już na pierwszym spotkaniu zderzyłem się z rzeczywistością i zrozumiałem, że nie każdy trener jest taki jak wcześniej opisywałem. Zostałem potraktowany jak człowiek, a nie jakiś cel tortur. Dzięki jego pomocy zmieniłem podejście do treningu, pozbyłem się bólu kolan, który zawsze mi doskwierał i przy okazji mogłem oczyścić głowę po całym dniu harówy.

  Mirek K.

 • Ilekroć słyszałem o „treningu funkcjonalnym” to dostawałem szału. Zawsze trenowałem w sposób kulturystyczny i uważałem, że trening funkcjonalny jest dla leszczy… dopóki nie okazało się, że krótko mówiąc się popsułem. Po kilku latach takiego treningu moje plecy, barki i prawe kolano odmówiło posłuszeństwa. Zgłosiłem się do Adama po pomoc bo widziałem, że robił te dziwne wygibasy. Trochę się zdziwiłem jak męczące były te popierdółki. Doprowadziły mnie jednak do dawnej sprawności i uniknąłem operacji, które były mi wróżone przez lekarzy. Oprócz dużego profesjonalizmu i skutecznej pracy, Adam to po prostu fajny gość. Polecam i nie dajcie się zwieść tym łatwo wyglądającym ćwiczeniom 😛

  Daniel K.

 • Świetny trener! Adam Krygier młody chłopak ale z dużą wiedzą i umiejętnościami. Miałem z nim ok 30 treningów. Zgłosiłem się do niego ponieważ widziałem, jak sam trenował i widać było, że robi to z głową i holistycznie. Jego treningi dalekie były od stylu pakuję bicki i klatę.
  Adam zrobił profesjonalne testy i wywiad przed treningami. Określił braki mocy w różnych zakresach ruchu. Dostosował do mnie program i zrobił to rewelacyjnie. Skutki są bardziej niż zadowalające. Nadrobiłem braki techniczne , aktywowałem mięśnie, których nie używałem, zwiększyłem mobilność a co najważniejsze nie psuję się już na skutek błędów technicznych. Zwiększyłem bardzo swoją świadomość w zakresie treningu. Na marginesie nie jestem nowicjuszem całe, życie trenowałem a przez 10 lat nawet wyczynowo więc potrafię docenić profesjonalistę i pozytywne zmiany jakie zaszły w metodach treningowych , których namacalnym przykładem są rezultaty pracy z Adamem.

  Paweł W.

 • Treningi z Adamem pomagają mi wzmocnić mięśnie pleców, popracować nad postawą i prostym kręgosłupem. Już po kilku sesjach widziałem efekty, dzięki inywidualnemu podejściu oraz umiejętności znalezienia rozwiązania każdego problemu.
  Oceniam Adama jako dobrego trenera, ma zdrowe podejście, treningi mijają szybko i z dobrym humorem.

  Marcin Ł.

 • Polecam z czystym sumieniem.
  Adam skupia się przede wszystkim na aspektach zdrowotnych i tak było w moim przypadku. Miałam wcześniej do czynienia z trenerem, który kompletnie nie zauważył moich problemów i niestety sama ich nie dostrzegałam. Na szczęście trafiłam do Adama i jestem na dobrej drodze do zdrowia i kondycji.

  Karolina W.

 • Zgłosiłem się do Adama między innymi w celu wzmocnienia kolan, ponieważ doznałem kiedyś poważnej kontuzji. Po 3 miesiącach współpracy mięśnie są zdecydowanie silniejsze, a ja mogę robić więcej ćwiczeń bez bólu i obawy, że „kolano nie wytrzyma”.

  Łukasz P.

 • Bardzo profesjonalne i kompleksowe podejście. Po czterech latach walki z przepukliną kręgosłupa w końcu czuję poprawę i ulgę, a to wszystko już po dwóch spotkaniach. Nigdy nie sądziłam, że w tak szybko sposób ktoś będzie w stanie mi pomóc. Kontakt z Adamem jest na najwyższym poziomie. Bardzo polecam.

  Magdalena G.

 • Jestem masażystką i rehabilitantką. Moja praca związana jest z wysiłkiem fizycznym. Często zdarzało się, że odczuwałam ból kręgosłupa i pleców. Zdecydowałam się na zajęcia z Adamem. Po cyklicznych ćwiczeniach odczuwam zdecydowaną poprawę. Bóle ustąpiły i mogę pracować bez przeszkód. Polecam Adama jako skutecznego- profesjonalnego trenera.

  Kasia O.

 • Jestem byłym zawodnikiem windsurfingu po ciężkiej kontuzji nogi. Po wielu miesiącach ciężkiej pracy jak i mojej jak i Adama mogę z czystym sumieniem powiedzieć ze nigdy nie czułem się bardziej sprawny. Jeśli miałbym wymienić jedna najlepszą zaletę Adama to: wiedza która przekłada na prostą praktykę dzięki której nie ogranicza się do jednej dyscypliny sportowej, co w moim przypadku jest bardzo ważne i każdy kto prowadzi uniwersalny aktywny tryb zycia będzie bardzo zadowolony z tej współpracy.
  Bez zastanowienia serdecznie polecam!!!!!

  Szymon P.

Chcesz dowiedzieć się o mnie więcej?

Zajrzyj na moje social media