Najczęstsze wady postawy

Najczęstsze wady postawy

Najczęstsze wady postawy

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad swoją postawą? Czy kiedykolwiek czułeś się zmęczony lub bolesny po długim dniu stojąc, lub siedząc przed komputerem? Wady postawy to częstszy problem niż można by sądzić. Każdy z nas ma jakąś postawę, lepszą lub gorszą, jeśli możemy ją rozważać pod tym kątem. Jest ona historią naszego życia zapisaną w ciele.

Nie ma jednej idealnej sylwetki, jednak możemy wyróżnić kilka odstępstw, które odbiegają od „neutralnej pozycji”.

Pogłębiona lordoza

Pogłębiona lordoza to wada postawy, w której kręgosłup jest wygięty w łuk na odcinku lędźwiowym. W takiej sytuacji dolne partie pleców wystają do przodu, a głowa i ramiona są pochylone do tyłu.

Lordoza jest naturalnym zjawiskiem, ponieważ zapewnia elastyczność i amortyzację naszego kręgosłupa. Jednak w niektórych przypadkach może być pogłębiona, co prowadzi do wady postawy i poważnych problemów zdrowotnych.

W pogłębionej lordozie ciężar ciała jest nieprawidłowo rozłożony, co powoduje dodatkowe obciążenie na dolny odcinek lędźwiowy. W wyniku tego może dojść do bólu pleców, skrzywienia kręgosłupa i przeciążeń w jego okolicy.

Aby zapobiec pogłębionej lordozie, ważne jest utrzymanie prawidłowej postawy, regularne wzmacnianie mięśni brzucha oraz unikanie długotrwałego siedzenia w jednej pozycji. W przypadku już istniejącej wady warto zgłosić się do specjalisty, który zaproponuje odpowiednie ćwiczenia i terapię.

Pogłębiona kifoza

Postawa z powiększoną kifozą to stan, w którym kręgosłup jest skrzywiony do przodu, powodując wystający garb na plecach. Jest to częsty problem wynikający z długotrwałego siedzenia przed komputerem, noszenia ciężkich plecaków lub braku aktywności fizycznej.

Powiększona kifoza może powodować bóle pleców, karku i ramion, a także skrócenie mięśni grzbietu i wydłużenie mięśni brzucha. Może również prowadzić do problemów z oddychaniem i zaburzeń układu trawiennego.

Aby poprawić tę postawę, ważne jest, aby wzmocnić mięśnie grzbietu i brzucha poprzez ćwiczenia. Długotrwałe siedzenie powinno być przeplatanie regularnymi przerwami i rozciąganiem.

Ważne jest również, aby używać właściwego wsparcia dla pleców, takiego jak wygodne krzesło i właściwe ułożenie monitora komputera.

Należy pamiętać o tym, że sama wada postawy nie boli… jednak predysponuję do przeciążania struktur w organizmie, powodując ból.

Dlatego tak istotna jest rola treningu w kontekście utrzymania odpowiedniej postawy ciała – silne i elastyczne mięśnie nie będą bolały, nawet jeśli reprezentujemy jakąś konkretną wadę postawy.

Jeśli czujesz, że Twoja postawa nie do końca jest w porządku i powoduję u Ciebie, ból napisz do mnie bym mógł Ci doradzić.

Autor: Adam Krygier

SPRAWDŹ CO MÓWIĄ O MNIE INNI

 • Adam ma niesamowite podejście do klienta, potrafi znaleźć doskonały sposób komunikacji z każdym, wykonując swoją pracę z ogromnym profesjonalizmem, wiedzą; jak również wielkim zaangażowaniem i uśmiechem. Mnie osobiście bardzo pomógł w moim rozwoju, wpływając na poprawę komfortu życia, podchodząc indywidulanie i dokładnie słuchając moich potrzeb. Polecam z czysty sercem!

  Magda Sz.

 • Zawsze obawiałem się pracy z trenerami bo uważałem ich za osoby niekompetentne, potrafiące tylko zmuszać ludzi do ćwiczeń.
  Żona potajemnie umówiła mnie z Adamem i już na pierwszym spotkaniu zderzyłem się z rzeczywistością i zrozumiałem, że nie każdy trener jest taki jak wcześniej opisywałem. Zostałem potraktowany jak człowiek, a nie jakiś cel tortur. Dzięki jego pomocy zmieniłem podejście do treningu, pozbyłem się bólu kolan, który zawsze mi doskwierał i przy okazji mogłem oczyścić głowę po całym dniu harówy.

  Mirek K.

 • Ilekroć słyszałem o „treningu funkcjonalnym” to dostawałem szału. Zawsze trenowałem w sposób kulturystyczny i uważałem, że trening funkcjonalny jest dla leszczy… dopóki nie okazało się, że krótko mówiąc się popsułem. Po kilku latach takiego treningu moje plecy, barki i prawe kolano odmówiło posłuszeństwa. Zgłosiłem się do Adama po pomoc bo widziałem, że robił te dziwne wygibasy. Trochę się zdziwiłem jak męczące były te popierdółki. Doprowadziły mnie jednak do dawnej sprawności i uniknąłem operacji, które były mi wróżone przez lekarzy. Oprócz dużego profesjonalizmu i skutecznej pracy, Adam to po prostu fajny gość. Polecam i nie dajcie się zwieść tym łatwo wyglądającym ćwiczeniom 😛

  Daniel K.

 • Świetny trener! Adam Krygier młody chłopak ale z dużą wiedzą i umiejętnościami. Miałem z nim ok 30 treningów. Zgłosiłem się do niego ponieważ widziałem, jak sam trenował i widać było, że robi to z głową i holistycznie. Jego treningi dalekie były od stylu pakuję bicki i klatę.
  Adam zrobił profesjonalne testy i wywiad przed treningami. Określił braki mocy w różnych zakresach ruchu. Dostosował do mnie program i zrobił to rewelacyjnie. Skutki są bardziej niż zadowalające. Nadrobiłem braki techniczne , aktywowałem mięśnie, których nie używałem, zwiększyłem mobilność a co najważniejsze nie psuję się już na skutek błędów technicznych. Zwiększyłem bardzo swoją świadomość w zakresie treningu. Na marginesie nie jestem nowicjuszem całe, życie trenowałem a przez 10 lat nawet wyczynowo więc potrafię docenić profesjonalistę i pozytywne zmiany jakie zaszły w metodach treningowych , których namacalnym przykładem są rezultaty pracy z Adamem.

  Paweł W.

 • Treningi z Adamem pomagają mi wzmocnić mięśnie pleców, popracować nad postawą i prostym kręgosłupem. Już po kilku sesjach widziałem efekty, dzięki inywidualnemu podejściu oraz umiejętności znalezienia rozwiązania każdego problemu.
  Oceniam Adama jako dobrego trenera, ma zdrowe podejście, treningi mijają szybko i z dobrym humorem.

  Marcin Ł.

 • Polecam z czystym sumieniem.
  Adam skupia się przede wszystkim na aspektach zdrowotnych i tak było w moim przypadku. Miałam wcześniej do czynienia z trenerem, który kompletnie nie zauważył moich problemów i niestety sama ich nie dostrzegałam. Na szczęście trafiłam do Adama i jestem na dobrej drodze do zdrowia i kondycji.

  Karolina W.

 • Zgłosiłem się do Adama między innymi w celu wzmocnienia kolan, ponieważ doznałem kiedyś poważnej kontuzji. Po 3 miesiącach współpracy mięśnie są zdecydowanie silniejsze, a ja mogę robić więcej ćwiczeń bez bólu i obawy, że „kolano nie wytrzyma”.

  Łukasz P.

 • Bardzo profesjonalne i kompleksowe podejście. Po czterech latach walki z przepukliną kręgosłupa w końcu czuję poprawę i ulgę, a to wszystko już po dwóch spotkaniach. Nigdy nie sądziłam, że w tak szybko sposób ktoś będzie w stanie mi pomóc. Kontakt z Adamem jest na najwyższym poziomie. Bardzo polecam.

  Magdalena G.

 • Jestem masażystką i rehabilitantką. Moja praca związana jest z wysiłkiem fizycznym. Często zdarzało się, że odczuwałam ból kręgosłupa i pleców. Zdecydowałam się na zajęcia z Adamem. Po cyklicznych ćwiczeniach odczuwam zdecydowaną poprawę. Bóle ustąpiły i mogę pracować bez przeszkód. Polecam Adama jako skutecznego- profesjonalnego trenera.

  Kasia O.

 • Jestem byłym zawodnikiem windsurfingu po ciężkiej kontuzji nogi. Po wielu miesiącach ciężkiej pracy jak i mojej jak i Adama mogę z czystym sumieniem powiedzieć ze nigdy nie czułem się bardziej sprawny. Jeśli miałbym wymienić jedna najlepszą zaletę Adama to: wiedza która przekłada na prostą praktykę dzięki której nie ogranicza się do jednej dyscypliny sportowej, co w moim przypadku jest bardzo ważne i każdy kto prowadzi uniwersalny aktywny tryb zycia będzie bardzo zadowolony z tej współpracy.
  Bez zastanowienia serdecznie polecam!!!!!

  Szymon P.

Chcesz dowiedzieć się o mnie więcej?

Zajrzyj na moje social media