Pięć różnic pomiędzy treningiem EMS a treningiem medycznym  

Pięć różnic pomiędzy treningiem EMS a treningiem medycznym  

Pięć różnic pomiędzy treningiem EMS a treningiem medycznym  

Szukasz najlepszej formy treningu dla siebie? A może starasz się jak najszybciej wrócić do zdrowia po przebytym urazie? Zanim wybierzesz formę ćwiczeń, koniecznie poznaj różnice pomiędzy treningiem EMS a treningiem medycznym!

Trening EMS – co to jest?

Od kilku lat EMS bije rekordy popularności na całym świecie, również w Polsce. Trening EMS wykorzystuje metodę elektrostymulacji mięśniowej. Jest to stymulacja impulsami prądu stałego i zmiennego (o zmiennej częstotliwości). Na ciało osoby ćwiczącej aplikuje się specjalne elektrody, przez które w czasie treningu przebiegają impulsy elektryczne. 

Obecnie treningi EMS wykorzystuje się zarówno podczas rehabilitacji, na przykład w przypadku zaniku mięśni, jak i w klubach fitness. Powstaje coraz więcej siłowni, które oferują treningi EMS. Mają one przynieść spektakularne rezultaty, nawet gdy ćwiczymy 30 minut dwa razy w tygodniu. 

Należy jednak mieć świadomość, że cena takich treningów nadal jest wysoka, a na efekty można liczyć tylko wtedy, gdy ćwiczenia przeprowadzanie są pod okiem fizjoterapeuty, a nie pracownika siłowni, nieposiadającego wiedzy medycznej. 

Na czym polega trening medyczny? 

Trening medyczny to całościowy, często długotrwały proces, podczas którego następuje określenie i diagnoza dysfunkcji ruchowych, a następnie optymalizacja działania układu ruchu. W trakcie treningu zestaw ćwiczeń dobierany jest indywidualnie, a poprzedzony jest diagnostyką funkcjonalną. 

Głównym celem treningu medycznego jest doprowadzenie do pełnej równowagi pomiędzy mobilnością i stabilnością. Pacjent uczy się również sterowania układem ruchu, co ma zwiększyć efektywność ćwiczeń, a także poprawić codzienny komfort. 

Co ważne, trening medyczny przeznaczony jest nie tylko dla osób w okresie rehabilitacji czy powrotu do zdrowia po urazie, ale też dla wszystkich, którzy zaczynają przygodę z aktywnością fizyczną i chcą mieć pewność, że robią to prawidłowo. 

Pięć różnic pomiędzy treningiem EMS a treningiem medycznym

Zastanawiasz się, który trening będzie lepszy dla Ciebie – trening EMS czy trening medyczny? Dowiedz się, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy nimi! 

Trening medyczny gwarantuje indywidualne podejście

Podczas treningu medycznego pacjent ćwiczy pod okiem fizjoterapeuty, który nadzoruje cały proces i na bieżąco wprowadza modyfikacje. Wszystkie ćwiczenia dobierane są indywidualnie do potrzeb i możliwości ćwiczącego, co pozwala na uzyskanie najlepszych efektów. W przypadku treningów EMS możliwość indywidualnego doboru ćwiczeń również jest możliwa, jednak nie w tak dużym stopniu. Warto o tym pamiętać. 

EMS nie jest dla każdego

Bardzo ważna informacja jest taka, że trening EMS nie jest przeznaczony dla wszystkich. Nie mogą wykonywać go osoby, które posiadają rozrusznik serca lub cierpią na takie schorzenia, jak choroby serca, epilepsja czy nowotwory. Dodatkowo z treningu EMS nie mogą korzystać kobiety w ciąży lub osoby, które cierpią na stany zapalne. To duża różnica pomiędzy treningiem EMS a treningiem medycznym – ten drugi nadaje się dla każdego, o ile zostanie dobrze opracowany i przeprowadzony w sposób profesjonalny. 

Trening medyczny pozwoli na określenie i likwidację dysfunkcji ruchowych

Trening medyczny, który przeprowadzany jest przez profesjonalnego i doświadczonego fizjoterapeutę, to gwarancja bezpieczeństwa. Niestety, wiele osób ma wypracowane nieprawidłowe wzorce ruchowe, które mogą prowadzić do różnego typu dysfunkcji. Co więcej, podczas treningu na siłowni mnóstwo osób pogłębia nieprawidłowe wzorce, co z czasem może prowadzić do problemów i kontuzji. Pod okiem fizjoterapeuty można mieć pewność, że wszystkie nieprawidłowości wyłapywane są niemal od razu, a dobrze dobrane treningi umożliwiają wypracowanie prawidłowych wzorców ruchowych. Niestety, w przypadku treningów EMS – szczególnie przeprowadzanych przez osoby bez odpowiednich kwalifikacji – nie zawsze jest to możliwe. 

Stymulacja EMS dla pacjentów, którzy nie mogą samodzielnie napiąć mięśni

Treningi EMS mogą być wykorzystywane u pacjentów, którzy cierpią na częściowy paraliż lub takich, którzy nie mogą poruszać się samodzielnie w wystarczającym stopniu, aby przeprowadzić trening. Stymulacja EMS może być tutaj dobrym uzupełnieniem fizjoterapii i rehabilitacji. Umożliwia ona bowiem aktywację mięśni i wzrost percepcji mięśniowej bez jednoczesnego obciążenia stawów. Oczywiście tego typu stymulacja powinna być przeprowadzana pod okiem wykwalifikowanej osoby, stanowi ona bowiem uzupełnienie procesów medycznych. 

Podczas EMS następuje stymulacja tylko niektórych partii mięśniowych

Wiele osób uważa, że podczas treningów EMS ma miejsce wyłącznie wybiórcza stymulacja mięśni, i to raczej tych zewnętrznych. Często pomijany jest tutaj układ nerwowy, stawy czy więzadła. Niesie to ze sobą ryzyko zaburzeń w koordynacji nerwowo-mięśniowej, a także dysharmonii w napięciu i sile grup mięśniowych. Trening medyczny jest bardziej naturalny i ma charakter holistyczny, angażując wszystkie grupy mięśniowe, a także stawy czy więzadła – a to sprawia, że jest bardzo bezpieczny i efektywny. 

W okresie rehabilitacji lepszym wyborem będzie trening medyczny! 

Osoby, które przeszły operację lub wracają do zdrowia po kontuzji, powinny traktować trening medyczny jako podstawę. Dlaczego? Otóż powrót do pełnej formy bardzo często możliwy jest jedynie pod okiem profesjonalisty – szczególnie, jeśli doszło do uszkodzenia narządu ruchu. W przeciwnym wypadku może dojść do wypracowania nowych, lecz nieprawidłowych wzorców ruchowych. Podczas powrotu do zdrowia istotne jest, aby trenować z wykwalifikowaną osobą, która będzie nadzorowała cały proces. 

Podsumowanie

Choć trening EMS staje się coraz bardziej popularny, ta forma ćwiczeń nadal ma wiele ograniczeń, w związku z czym nie jest przeznaczona dla każdego. Trening medyczny pod okiem fizjoterapeuty powinien stanowić podstawę aktywności, szczególnie w przypadku osób, które mają problemy z układem ruchu lub chcą wrócić do formy sprzed kontuzji. Kluczowy jest tutaj fakt, że trening medyczny odbywa się pod okiem fizjoterapeuty, który dba o cały proces. Trening EMS również może nieść wiele korzyści, jednak należy traktować go jedynie jako uzupełnienie, a nie jako podstawę aktywności fizycznej czy procesu medycznego. 

Autor: Adam Krygier

SPRAWDŹ CO MÓWIĄ O MNIE INNI

  • Adam ma niesamowite podejście do klienta, potrafi znaleźć doskonały sposób komunikacji z każdym, wykonując swoją pracę z ogromnym profesjonalizmem, wiedzą; jak również wielkim zaangażowaniem i uśmiechem. Mnie osobiście bardzo pomógł w moim rozwoju, wpływając na poprawę komfortu życia, podchodząc indywidulanie i dokładnie słuchając moich potrzeb. Polecam z czysty sercem!

    Magda Sz.

  • Zawsze obawiałem się pracy z trenerami bo uważałem ich za osoby niekompetentne, potrafiące tylko zmuszać ludzi do ćwiczeń.
    Żona potajemnie umówiła mnie z Adamem i już na pierwszym spotkaniu zderzyłem się z rzeczywistością i zrozumiałem, że nie każdy trener jest taki jak wcześniej opisywałem. Zostałem potraktowany jak człowiek, a nie jakiś cel tortur. Dzięki jego pomocy zmieniłem podejście do treningu, pozbyłem się bólu kolan, który zawsze mi doskwierał i przy okazji mogłem oczyścić głowę po całym dniu harówy.

    Mirek K.

  • Ilekroć słyszałem o „treningu funkcjonalnym” to dostawałem szału. Zawsze trenowałem w sposób kulturystyczny i uważałem, że trening funkcjonalny jest dla leszczy… dopóki nie okazało się, że krótko mówiąc się popsułem. Po kilku latach takiego treningu moje plecy, barki i prawe kolano odmówiło posłuszeństwa. Zgłosiłem się do Adama po pomoc bo widziałem, że robił te dziwne wygibasy. Trochę się zdziwiłem jak męczące były te popierdółki. Doprowadziły mnie jednak do dawnej sprawności i uniknąłem operacji, które były mi wróżone przez lekarzy. Oprócz dużego profesjonalizmu i skutecznej pracy, Adam to po prostu fajny gość. Polecam i nie dajcie się zwieść tym łatwo wyglądającym ćwiczeniom 😛

    Daniel K.

  • Świetny trener! Adam Krygier młody chłopak ale z dużą wiedzą i umiejętnościami. Miałem z nim ok 30 treningów. Zgłosiłem się do niego ponieważ widziałem, jak sam trenował i widać było, że robi to z głową i holistycznie. Jego treningi dalekie były od stylu pakuję bicki i klatę.
    Adam zrobił profesjonalne testy i wywiad przed treningami. Określił braki mocy w różnych zakresach ruchu. Dostosował do mnie program i zrobił to rewelacyjnie. Skutki są bardziej niż zadowalające. Nadrobiłem braki techniczne , aktywowałem mięśnie, których nie używałem, zwiększyłem mobilność a co najważniejsze nie psuję się już na skutek błędów technicznych. Zwiększyłem bardzo swoją świadomość w zakresie treningu. Na marginesie nie jestem nowicjuszem całe, życie trenowałem a przez 10 lat nawet wyczynowo więc potrafię docenić profesjonalistę i pozytywne zmiany jakie zaszły w metodach treningowych , których namacalnym przykładem są rezultaty pracy z Adamem.

    Paweł W.

  • Treningi z Adamem pomagają mi wzmocnić mięśnie pleców, popracować nad postawą i prostym kręgosłupem. Już po kilku sesjach widziałem efekty, dzięki inywidualnemu podejściu oraz umiejętności znalezienia rozwiązania każdego problemu.
    Oceniam Adama jako dobrego trenera, ma zdrowe podejście, treningi mijają szybko i z dobrym humorem.

    Marcin Ł.

  • Polecam z czystym sumieniem.
    Adam skupia się przede wszystkim na aspektach zdrowotnych i tak było w moim przypadku. Miałam wcześniej do czynienia z trenerem, który kompletnie nie zauważył moich problemów i niestety sama ich nie dostrzegałam. Na szczęście trafiłam do Adama i jestem na dobrej drodze do zdrowia i kondycji.

    Karolina W.

  • Zgłosiłem się do Adama między innymi w celu wzmocnienia kolan, ponieważ doznałem kiedyś poważnej kontuzji. Po 3 miesiącach współpracy mięśnie są zdecydowanie silniejsze, a ja mogę robić więcej ćwiczeń bez bólu i obawy, że „kolano nie wytrzyma”.

    Łukasz P.

  • Bardzo profesjonalne i kompleksowe podejście. Po czterech latach walki z przepukliną kręgosłupa w końcu czuję poprawę i ulgę, a to wszystko już po dwóch spotkaniach. Nigdy nie sądziłam, że w tak szybko sposób ktoś będzie w stanie mi pomóc. Kontakt z Adamem jest na najwyższym poziomie. Bardzo polecam.

    Magdalena G.

  • Jestem masażystką i rehabilitantką. Moja praca związana jest z wysiłkiem fizycznym. Często zdarzało się, że odczuwałam ból kręgosłupa i pleców. Zdecydowałam się na zajęcia z Adamem. Po cyklicznych ćwiczeniach odczuwam zdecydowaną poprawę. Bóle ustąpiły i mogę pracować bez przeszkód. Polecam Adama jako skutecznego- profesjonalnego trenera.

    Kasia O.

  • Jestem byłym zawodnikiem windsurfingu po ciężkiej kontuzji nogi. Po wielu miesiącach ciężkiej pracy jak i mojej jak i Adama mogę z czystym sumieniem powiedzieć ze nigdy nie czułem się bardziej sprawny. Jeśli miałbym wymienić jedna najlepszą zaletę Adama to: wiedza która przekłada na prostą praktykę dzięki której nie ogranicza się do jednej dyscypliny sportowej, co w moim przypadku jest bardzo ważne i każdy kto prowadzi uniwersalny aktywny tryb zycia będzie bardzo zadowolony z tej współpracy.
    Bez zastanowienia serdecznie polecam!!!!!

    Szymon P.

Chcesz dowiedzieć się o mnie więcej?

Zajrzyj na moje social media