Regeneracja – czyli o tym jak naładować akumulatory

Regeneracja – czyli o tym jak naładować akumulatory

Regeneracja – czyli o tym jak naładować akumulatory

To, w jaki sposób funkcjonujemy na co dzień, zależy w dużej mierze od tego, w jakiej kondycji jest nasz organizm.

Im bardziej jesteśmy wypoczęci, tym większy  mamy  bagaż energii do ćwiczeń, ruszania się w ciągu dnia, efektywniejszej nauki i pracy. 

Jak więc zadbać o odpowiednią regenerację?

Przedstawię Ci kilka najbardziej podstawowych zasad, które powinny wystarczyć, o ile nie jesteś zawodowym  sportowcem – choć im tez nie zaszkodzą. 

1. Higiena snu

Nie trzeba nikomu tłumaczyć, jak ważny jest sen w kontekście odpoczynku naszego organizmu.

Nie każdy już wie jak sprawić,  by był on odpowiedni.

Ostatni posiłek powinieneś zjeść około 1.5/2h przed snem i najlepiej, żeby nie posiadał dużej ilości cukrów prostych i nie był bardzo tłusty.

Sam jestem kawoszem, dlatego rozumiem Twój ból jeśli też rozsmakowujesz się w energii z brązowych ziaren, ale jeśli chcesz by Twój sen był lepszej jakości ostatnią filiżankę powinieneś wypić około 6h przed snem.

Oczywiście musimy pamiętać o tym, by godziny, w jakich kładziemy się spać były w miarę podobne przez cały tydzień, bez względu na to czy to w dzień roboczy, czy w weekend.

Kolejnym elementem, który należałoby ograniczyć jest, tzw. niebieskie światło – emitowane z ekranów komputerów, telefonów i innych urządzeń elektrycznych.

Na szczęście jest kilka rozwiązań, które umożliwiają korzystanie z elektroniki przy jednoczesnym ograniczeniu docierania tych promieni do naszej gałki ocznej.

Są to chociażby okulary redukujące światło niebieskie, a także aplikacje zmieniające kolory wyświetlacza na ciepłe (np. aplikacja „Night Shift”)

2. Oddech

Może się to wydawać śmieszne, bo w końcu oddychamy cały czas…

To prawda.

Niestety,  mało kto potrafi oddychać w sposób poprawny.

W dzisiejszych czasach głównie przez stres, wiele osób oddycha jedynie górną częścią klatki piersiowej, przez co z każdym oddechem barki unoszą się do góry.

W ciągu dnia wykonujemy około 20 000 oddechów, a więc tym samym 20 000 niepoprawnych ruchów, które powodują jeszcze większą kumulację stresu i dyskomfort, który powoduję spięcie mięśni wokół szyi i ramion.

W momencie, w którym twój oddech będzie prawidłowy, będziesz się mniej stresował, a także może się okazać, że mięśnie, które zawsze były „pospinane” odpuszczą, dzięki czemu będziesz mógł bardziej efektywnie ćwiczyć i szybciej zyskiwać efekty. 

3. Odżywianie

Nie raz na pewno słyszałeś, że jedzenie to nasze paliwo – i rzeczywiście tak można je traktować.

Każdy gram pożywienia dostarcza nam energii w postaci kalorii. 

zależności od tego czy posiłek będzie składał się w większej ilości z tłuszczy, białek czy węglowodanów będzie miał różne wartości tej energii.

Ważna będzie tutaj również wielkość samego posiłku i wiele, wiele innych czynników.

Dam Ci jednak na ten moment najprostszą radę.

Białko w naszej diecie pełni tak zwaną funkcję budulcową. Można by porównać je do osoby budującej dom – kiedy jedna cegła nagle wypada z konstrukcji domu – Bob budowniczy bez problemu załata dziurę.

Po treningu czy innych wymagających energii czynnościach zapotrzebowanie na białko wzrasta – wypada nie jedna, a dziesiątki cegiełek. Jeden Bob nie da rady, ale jeśli tych Bobów byłoby więcej, poradziliby sobie z tym bez problemu.

Chcę przez to powiedzieć, że w momencie kiedy jesteśmy zmęczeni i potrzebujemy się zregenerować, dobrze byłoby dorzucić do swojej diety odrobinę więcej kalorii i białek.

4. Nawodnienie

Organizm człowieka składa się w około 65% z wody, którą musimy stale uzupełniać, ponieważ w ciągu dnia ucieka ona z naszego organizmu poprzez mocz, skórę i oddech.

Woda w naszym organizmie jest taką bazą, w której następują różne rekcje i procesy odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.

Poziom naszego nawodnienia możemy kontrolować poprzez sprawdzanie barwy naszego moczu – przynajmniej raz w ciągu dnia powinni on być przezroczysty.

Instytut Żywności i Żywienia zleca spożywanie około 2L na dzień dla osoby dorosłej. Wartości te są jednak bardzo zmienne i zależne od co wagi i wzrostu osoby, a także aktywności i warunków otoczenia, w jakich się znajduję.

5. Czas

Musimy pamiętać o tym, że nasze mięśnie rosną i zyskują nowe zdolności motoryczne w czasie odpoczynku.

Dlatego między treningami trzeba pamiętać o czasie na odpoczynek. Im bardziej  jesteś zaawansowany, tym mniej czasu potrzebujesz na regenerację.

Oczywiście na okres tego odpoczynku mają duży wpływ czynniki, o jakiś wspomniałem wcześniej (sen, oddech, odżywianie, nawodnienie).

Jeśli zadbamy o te elementy, praca, jaką wykonamy na treningu będzie maksymalnie spożytkowana – a o to nam przecież chodzi  –  by wkładać jak najmniej pracy potrzebnej do osiągnięcia jak najlepszych efektów. 

Autor: Adam Krygier

SPRAWDŹ CO MÓWIĄ O MNIE INNI

 • Adam ma niesamowite podejście do klienta, potrafi znaleźć doskonały sposób komunikacji z każdym, wykonując swoją pracę z ogromnym profesjonalizmem, wiedzą; jak również wielkim zaangażowaniem i uśmiechem. Mnie osobiście bardzo pomógł w moim rozwoju, wpływając na poprawę komfortu życia, podchodząc indywidulanie i dokładnie słuchając moich potrzeb. Polecam z czysty sercem!

  Magda Sz.

 • Zawsze obawiałem się pracy z trenerami bo uważałem ich za osoby niekompetentne, potrafiące tylko zmuszać ludzi do ćwiczeń.
  Żona potajemnie umówiła mnie z Adamem i już na pierwszym spotkaniu zderzyłem się z rzeczywistością i zrozumiałem, że nie każdy trener jest taki jak wcześniej opisywałem. Zostałem potraktowany jak człowiek, a nie jakiś cel tortur. Dzięki jego pomocy zmieniłem podejście do treningu, pozbyłem się bólu kolan, który zawsze mi doskwierał i przy okazji mogłem oczyścić głowę po całym dniu harówy.

  Mirek K.

 • Ilekroć słyszałem o „treningu funkcjonalnym” to dostawałem szału. Zawsze trenowałem w sposób kulturystyczny i uważałem, że trening funkcjonalny jest dla leszczy… dopóki nie okazało się, że krótko mówiąc się popsułem. Po kilku latach takiego treningu moje plecy, barki i prawe kolano odmówiło posłuszeństwa. Zgłosiłem się do Adama po pomoc bo widziałem, że robił te dziwne wygibasy. Trochę się zdziwiłem jak męczące były te popierdółki. Doprowadziły mnie jednak do dawnej sprawności i uniknąłem operacji, które były mi wróżone przez lekarzy. Oprócz dużego profesjonalizmu i skutecznej pracy, Adam to po prostu fajny gość. Polecam i nie dajcie się zwieść tym łatwo wyglądającym ćwiczeniom 😛

  Daniel K.

 • Świetny trener! Adam Krygier młody chłopak ale z dużą wiedzą i umiejętnościami. Miałem z nim ok 30 treningów. Zgłosiłem się do niego ponieważ widziałem, jak sam trenował i widać było, że robi to z głową i holistycznie. Jego treningi dalekie były od stylu pakuję bicki i klatę.
  Adam zrobił profesjonalne testy i wywiad przed treningami. Określił braki mocy w różnych zakresach ruchu. Dostosował do mnie program i zrobił to rewelacyjnie. Skutki są bardziej niż zadowalające. Nadrobiłem braki techniczne , aktywowałem mięśnie, których nie używałem, zwiększyłem mobilność a co najważniejsze nie psuję się już na skutek błędów technicznych. Zwiększyłem bardzo swoją świadomość w zakresie treningu. Na marginesie nie jestem nowicjuszem całe, życie trenowałem a przez 10 lat nawet wyczynowo więc potrafię docenić profesjonalistę i pozytywne zmiany jakie zaszły w metodach treningowych , których namacalnym przykładem są rezultaty pracy z Adamem.

  Paweł W.

 • Treningi z Adamem pomagają mi wzmocnić mięśnie pleców, popracować nad postawą i prostym kręgosłupem. Już po kilku sesjach widziałem efekty, dzięki inywidualnemu podejściu oraz umiejętności znalezienia rozwiązania każdego problemu.
  Oceniam Adama jako dobrego trenera, ma zdrowe podejście, treningi mijają szybko i z dobrym humorem.

  Marcin Ł.

 • Polecam z czystym sumieniem.
  Adam skupia się przede wszystkim na aspektach zdrowotnych i tak było w moim przypadku. Miałam wcześniej do czynienia z trenerem, który kompletnie nie zauważył moich problemów i niestety sama ich nie dostrzegałam. Na szczęście trafiłam do Adama i jestem na dobrej drodze do zdrowia i kondycji.

  Karolina W.

 • Zgłosiłem się do Adama między innymi w celu wzmocnienia kolan, ponieważ doznałem kiedyś poważnej kontuzji. Po 3 miesiącach współpracy mięśnie są zdecydowanie silniejsze, a ja mogę robić więcej ćwiczeń bez bólu i obawy, że „kolano nie wytrzyma”.

  Łukasz P.

 • Bardzo profesjonalne i kompleksowe podejście. Po czterech latach walki z przepukliną kręgosłupa w końcu czuję poprawę i ulgę, a to wszystko już po dwóch spotkaniach. Nigdy nie sądziłam, że w tak szybko sposób ktoś będzie w stanie mi pomóc. Kontakt z Adamem jest na najwyższym poziomie. Bardzo polecam.

  Magdalena G.

 • Jestem masażystką i rehabilitantką. Moja praca związana jest z wysiłkiem fizycznym. Często zdarzało się, że odczuwałam ból kręgosłupa i pleców. Zdecydowałam się na zajęcia z Adamem. Po cyklicznych ćwiczeniach odczuwam zdecydowaną poprawę. Bóle ustąpiły i mogę pracować bez przeszkód. Polecam Adama jako skutecznego- profesjonalnego trenera.

  Kasia O.

 • Jestem byłym zawodnikiem windsurfingu po ciężkiej kontuzji nogi. Po wielu miesiącach ciężkiej pracy jak i mojej jak i Adama mogę z czystym sumieniem powiedzieć ze nigdy nie czułem się bardziej sprawny. Jeśli miałbym wymienić jedna najlepszą zaletę Adama to: wiedza która przekłada na prostą praktykę dzięki której nie ogranicza się do jednej dyscypliny sportowej, co w moim przypadku jest bardzo ważne i każdy kto prowadzi uniwersalny aktywny tryb zycia będzie bardzo zadowolony z tej współpracy.
  Bez zastanowienia serdecznie polecam!!!!!

  Szymon P.

Chcesz dowiedzieć się o mnie więcej?

Zajrzyj na moje social media