Ruch czyli podstawa

Ruch czyli podstawa

Ruch czyli podstawa

Szkół treningu jest wiele i potrafią się one bardzo różnić pod względem ich założeń,  jest jednak jedna rzecz, którą każda z tych szkół stosuje.

Jest to ruch

W momencie, w którym biegniemy, podnosimy ciężary, sprzątamy dom czy przełączamy kanał w telewizorze, wykonujemy jakieś ruchy

Oczywiście różnią się one poziomem trudności i zaangażowaniem różnych mięśni, niemniej jednak stanowią one podstawę naszego istnienia. Człowiek został tak stworzony, by mógł się bez problemu  ruszać i przemieszczać.

Istnieje wiele badań, które potwierdzają prozdrowotne działanie wysiłku fizycznego w przypadku profilaktyki chorób związanych z gospodarką cukrową, układem sercowo-naczyniowym, układem nerwowym, a także tych na tle nowotworowym.

Jest wiele dowodów na to, że trening potrafi wpłynąć pozytywnie na nasze funkcje poznawczo-kognitywne (nauka, rozmowa, praca umysłowa), a także  oddziaływać  terapeutycznie w przypadku osób cierpiących na problemy o podłożu psychologicznym. 

Czyli można wywnioskować z tego, że ruch to lekarstwo na wszelkie zło?

I tak i nie. 

Ruch jest rzeczywiście świetnym narzędziem  do radzenia sobie z różnego rodzaju problemami związanymi z ciałem czy umysłem.

Takie działanie faktycznie będzie miał ruch, ale tylko wtedy gdy jest świadomy, odpowiednio dobrany i wykonywany poprawnie.

Wyobraźmy sobie sytuacje, w której osoba pierwszy raz będąca na siłowni wykonuje złożone i – wbrew pozorom – dość skomplikowane ćwiczenie, jakim jest martwy ciąg. To doskonałe ćwiczenie…, ale nie dla niej.

I odwrotnie – wyobraźmy sobie stutrzydziestokilogramowego  trójboistę, który zdecydował  się na pokonanie maratonu.

Znów ta sama sytuacja, maratony są OK, ale wtedy gdy jesteśmy do tego przygotowani, potrafimy poprawnie biegać, wiemy, nad jakimi mięśniami pracować w okresie  przygotowawczym itd.

Grunt to poprawne dobranie ruchu do osoby

Podczas treningu uważam, że pracowanie na podstawie ruchu jest lepsze niż skupianie się na mięśniach.

Wynika to z tego względu, że skupiając się na mięśniach, możemy łatwo zapomnieć o ruchu, natomiast skupiając się na ruchu, organizm nie zapomni o mięśniach, jakie mają pracować.

Każdy z  ruchów spełnia określone funkcje i pozwala na przenoszenie ciężaru, które oddziałuję na nasze ciało.

Kelly Starrett, autor książki „Sprawny Jak Lampart”,  wspomina w niej o teorii mówiącej o limitach naszego ciała. Wyobraźmy sobie, że nasze ciało jest zaprogramowanego do wykonania, przykładowo 10 000 000 ruchów w ciągu życia w sposób poprawny.

W momencie, którym ruch ten „kaleczymy” nasze struktury zużywają się dużo szybciej, aż w końcu doprowadza to do kontuzji i nieprzyjemnych konsekwencji.

Ciężko sprawdzić założenia tej teorii, jednak fakty, które mówią o bezpośrednim wpływie niepoprawnie wykonywanych ruchów na dolegliwości bólowe. 

Przyczyn zaburzeń naszego aparatu ruchu można szukać na wielu płaszczyznach, takich jak siedzący tryb życia, nieprawidłowe wykonywanie ruchu, zmiany strukturalne naszego ciała, stres, zła higiena snu, zły sposób odżywiania czy nawet negatywne zdarzenia z naszej przeszłości, które podświadomie sabotują nasze ciało.

Poprawnie zaprogramowany trening powinien być zbudowany z części:

  • Rozgrzewkowej
  • Głównej 
  • Relaksacyjnej

W każdym z tych etapów inaczej będą wyglądać  ćwiczenia, a to  w zależności od formy treningu, a także elementów, nad którymi będziemy pracować.

Jednak ogólne zasady zostają te same.

W części rozgrzewkowej nasz organizm ma przygotować się do wysiłku, powinniśmy podnieść temperaturę naszego ciała i pobudzić mięśnie, które będą pracować w dalszym etapie treningu.

Część główna będzie składała się z ćwiczeń, które będą miały za zadanie właśnie w głównej mierze wzmacniać nasz organizm i będą to elementy wymagające największych pokładów energii.

Część relaksacyjna odpowiada za uspokojenie naszego organizmu i powrót do stanu sprzed treningu, dlatego w tej fazie  za zadanie mamy przywrócić spokojny oddech i oczyścić głowę z „wojennego” nastawienia, jakie często towarzyszy treningowi.

Podsumowując

Na czym opierać nasz trening?

Na poprawnym ruchu, dostosowanym do tego co potrzebujemy osiągnąć

Autor: Adam Krygier

SPRAWDŹ CO MÓWIĄ O MNIE INNI

  • Adam ma niesamowite podejście do klienta, potrafi znaleźć doskonały sposób komunikacji z każdym, wykonując swoją pracę z ogromnym profesjonalizmem, wiedzą; jak również wielkim zaangażowaniem i uśmiechem. Mnie osobiście bardzo pomógł w moim rozwoju, wpływając na poprawę komfortu życia, podchodząc indywidulanie i dokładnie słuchając moich potrzeb. Polecam z czysty sercem!

    Magda Sz.

  • Zawsze obawiałem się pracy z trenerami bo uważałem ich za osoby niekompetentne, potrafiące tylko zmuszać ludzi do ćwiczeń.
    Żona potajemnie umówiła mnie z Adamem i już na pierwszym spotkaniu zderzyłem się z rzeczywistością i zrozumiałem, że nie każdy trener jest taki jak wcześniej opisywałem. Zostałem potraktowany jak człowiek, a nie jakiś cel tortur. Dzięki jego pomocy zmieniłem podejście do treningu, pozbyłem się bólu kolan, który zawsze mi doskwierał i przy okazji mogłem oczyścić głowę po całym dniu harówy.

    Mirek K.

  • Ilekroć słyszałem o „treningu funkcjonalnym” to dostawałem szału. Zawsze trenowałem w sposób kulturystyczny i uważałem, że trening funkcjonalny jest dla leszczy… dopóki nie okazało się, że krótko mówiąc się popsułem. Po kilku latach takiego treningu moje plecy, barki i prawe kolano odmówiło posłuszeństwa. Zgłosiłem się do Adama po pomoc bo widziałem, że robił te dziwne wygibasy. Trochę się zdziwiłem jak męczące były te popierdółki. Doprowadziły mnie jednak do dawnej sprawności i uniknąłem operacji, które były mi wróżone przez lekarzy. Oprócz dużego profesjonalizmu i skutecznej pracy, Adam to po prostu fajny gość. Polecam i nie dajcie się zwieść tym łatwo wyglądającym ćwiczeniom 😛

    Daniel K.

  • Świetny trener! Adam Krygier młody chłopak ale z dużą wiedzą i umiejętnościami. Miałem z nim ok 30 treningów. Zgłosiłem się do niego ponieważ widziałem, jak sam trenował i widać było, że robi to z głową i holistycznie. Jego treningi dalekie były od stylu pakuję bicki i klatę.
    Adam zrobił profesjonalne testy i wywiad przed treningami. Określił braki mocy w różnych zakresach ruchu. Dostosował do mnie program i zrobił to rewelacyjnie. Skutki są bardziej niż zadowalające. Nadrobiłem braki techniczne , aktywowałem mięśnie, których nie używałem, zwiększyłem mobilność a co najważniejsze nie psuję się już na skutek błędów technicznych. Zwiększyłem bardzo swoją świadomość w zakresie treningu. Na marginesie nie jestem nowicjuszem całe, życie trenowałem a przez 10 lat nawet wyczynowo więc potrafię docenić profesjonalistę i pozytywne zmiany jakie zaszły w metodach treningowych , których namacalnym przykładem są rezultaty pracy z Adamem.

    Paweł W.

  • Treningi z Adamem pomagają mi wzmocnić mięśnie pleców, popracować nad postawą i prostym kręgosłupem. Już po kilku sesjach widziałem efekty, dzięki inywidualnemu podejściu oraz umiejętności znalezienia rozwiązania każdego problemu.
    Oceniam Adama jako dobrego trenera, ma zdrowe podejście, treningi mijają szybko i z dobrym humorem.

    Marcin Ł.

  • Polecam z czystym sumieniem.
    Adam skupia się przede wszystkim na aspektach zdrowotnych i tak było w moim przypadku. Miałam wcześniej do czynienia z trenerem, który kompletnie nie zauważył moich problemów i niestety sama ich nie dostrzegałam. Na szczęście trafiłam do Adama i jestem na dobrej drodze do zdrowia i kondycji.

    Karolina W.

  • Zgłosiłem się do Adama między innymi w celu wzmocnienia kolan, ponieważ doznałem kiedyś poważnej kontuzji. Po 3 miesiącach współpracy mięśnie są zdecydowanie silniejsze, a ja mogę robić więcej ćwiczeń bez bólu i obawy, że „kolano nie wytrzyma”.

    Łukasz P.

  • Bardzo profesjonalne i kompleksowe podejście. Po czterech latach walki z przepukliną kręgosłupa w końcu czuję poprawę i ulgę, a to wszystko już po dwóch spotkaniach. Nigdy nie sądziłam, że w tak szybko sposób ktoś będzie w stanie mi pomóc. Kontakt z Adamem jest na najwyższym poziomie. Bardzo polecam.

    Magdalena G.

  • Jestem masażystką i rehabilitantką. Moja praca związana jest z wysiłkiem fizycznym. Często zdarzało się, że odczuwałam ból kręgosłupa i pleców. Zdecydowałam się na zajęcia z Adamem. Po cyklicznych ćwiczeniach odczuwam zdecydowaną poprawę. Bóle ustąpiły i mogę pracować bez przeszkód. Polecam Adama jako skutecznego- profesjonalnego trenera.

    Kasia O.

  • Jestem byłym zawodnikiem windsurfingu po ciężkiej kontuzji nogi. Po wielu miesiącach ciężkiej pracy jak i mojej jak i Adama mogę z czystym sumieniem powiedzieć ze nigdy nie czułem się bardziej sprawny. Jeśli miałbym wymienić jedna najlepszą zaletę Adama to: wiedza która przekłada na prostą praktykę dzięki której nie ogranicza się do jednej dyscypliny sportowej, co w moim przypadku jest bardzo ważne i każdy kto prowadzi uniwersalny aktywny tryb zycia będzie bardzo zadowolony z tej współpracy.
    Bez zastanowienia serdecznie polecam!!!!!

    Szymon P.

Chcesz dowiedzieć się o mnie więcej?

Zajrzyj na moje social media